Silistre (Silistra) ili ve yöresi ağızları
Turkish dialects in Silistra region
  1. Tez No: 320995
  2. Yazar: BAHTIŞEN KARAŞİNİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURSEL ÖZDARENDELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 308
Özet
Yapılan bu çalışma Silistre ili ve yöresi ağızlarını temel almaktadır. Tez ?Giriş?, ?İnceleme?, ?Metinler?, ?Sözlük? ve ?Kaynakça? bölümlerinden oluşmaktadır. ?Giriş? bölümünde, Bulgaristan'ın Silistre yöresi hakkında tarihî bilgiler ve coğrafi özellikler verilmiştir. ?İnceleme? bölümünde, Silistre yöresi ağızlarının ses ve şekil incelemesi yapılmış; inceleme örneklerle desteklenmiştir. ?Metinler? kısmında yöre ağzından derlenen 27 metin transkripsiyon alfabesiyle verilmiştir. ?Sonuç? bölümünde Silistre yöresi ağızlarının özgün ses ve şekil özellikleri sıralanmıştır. ?Sözlük? bölümünde, metinlerimizde tespit ettiğimiz, sözlük oluşturabilecek nitelikteki sözcükler açıklanmıştır. ?Kaynakça? bölümünde ise tez için yararlanılan eserlerin künyeleri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is based on the dialects of Silistra region, Bulgaria. It consists of five sections which are ?Introduction?, ?Study?, ?Transcripts?, ?Dictionary? and ?References?. In the ?Introduction? part, historical and geographical information about Silistra is provided. The ?Study? section, supported with examples, deals with structural and morphological features of dialects of Silistra. ?Transcripts? consist of 27 texts transcribed with relevant alphabet. In the ?Conclusion? part, words found in the transcripts are explained with a dictionary. The last section, ?References?, lists the sources used in the present paper.