XVI. yüzyılın ikinci yarısında Silistre Sancağı'nın timar düzeni (Timar Rûznâmçe defterleri'ne göre)
Ti̇mar order in Si̇li̇stra Sandjak at the second half of The XVI th century (According to Timar Rûznâmçe registers)
  1. Tez No: 382214
  2. Yazar: GAMZE TOKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ERDOĞAN ÖZÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
XVI. yüzyıl sonları Osmanlı Devleti için siyasî, sosyal ve iktisadî açıdan ayrı bir öneme sahiptir. Bu dönemde, Osmanlı Devleti için askerî, iktisadî ve sosyal açıdan önemli bir sistem olan timar sistemi, önemli gelişmelere maruz kalmıştır. Bu gelişmeler genellikle devleti olumsuz yönde etkilemiştir. Büyük Bunalım (1571-1610) ise Osmanlı Devleti'ni bir değişim ve dönüşüm sürecine girmeye zorlayacaktır. Elinizdeki çalışmada, Büyük Bunalım'ın öncesi ve ortalarına tekabül eden XVI. yüzyıl sonlarında, Osmanlı timar sisteminin uygulandığı önemli sancaklardan biri olan Silistre Sancağı'ndaki timar düzenini, timar rûznâmçe defterlerindeki veriler ışığında ve konuyla ilgili diğer arşiv belgeleri ile telif tetkik eserlere dayalı olarak açıklamayı amaçlanmaktadır. Anahtar Kelimeler : Timar, Rûznâmçe, Silistre Sancağı, Osmanlı Taşra Teşkilâtı, XVI yüzyıl
Özet (Çeviri)
Second half of the XVI th century, the Ottoman Empire has a different significance for the political, social and economic terms. For the Ottoman Empire, military, economic and social system, the fief system, which has been exposed to significant improvements in this period, is also very important system. These developments generally affect the state negatively. The Great Depression (1571-1610) will force the Ottoman Empire to enter into a process of change and transformation. The study in your hands aimed to explain the fief system in Silistra Sandjak which was very important Sandjak of Ottoman Fief System during the Great Depression which happened at the end of XVI th century by using the data from Timar Rûznâmçe Registers and other archive documents and copyright investigation works. Anahtar Kelimeler : Fief (Timar-manorial), Rûznâmçe (Registry Book), Sandjak of Silistra, Ottoman Field Service (Country Service), XVI th century