Oğuz grubu Türk lehçelerinde kadınla ilgili söz varlığı
Vocabulary related to women in The Turkish dialects of Oğuz group
  1. Tez No: 695706
  2. Yazar: MİYASE KÜBRA RAMAZANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AKARTÜRK KARAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 531
Özet
Türkçede ve Türk coğrafyasında kadınla ilgili çok fazla çalışma yapılmıştır fakat bir lehçe grubunda kadına dair söz varlığını kapsayan bir çalışma yapılmamıştır. Bu çalışmada Oğuz grubu Türk lehçelerinde kadın ve kadına dair kavram alanları tespit edilmiş, sınıflandırılmış ve kavram alanlarının lehçeler arası karşılaştırılması yapılmıştır. Çalışmanın giriş kısmında genel olarak söz varlığından bahsedilip kadınla ilgili yapılan daha önceki çalışmalara yer verilmiştir. Çalışmanın ana kısmı iki bölüme ayırılmıştır. İlk bölümde Oğuz grubuna dahil olan Türkiye Türkçesi, Gagauz Türkçesi, Azerbaycan Türkçesi ve Türkmen Türkçesinin alfabe süreçleri ve kullanım sahaları belirtilmiştir. Toplumsal yapının en önemli unsuru olan kadının dil ve edebiyattaki yerine, toplumdaki değişmelerin kadın üzerinden nasıl gösterildiğine Oğuz grubu lehçeleri üzerinden değinilmiştir. Türk tarihinin ortak değerleri olan Orhun Yazıtları, Dîvânu Lugâti't-Türk ve Dede Korkut'ta kadının yerine dair bilgi verilmiştir. Çalışmanın ana kısmının ikinci bölümünde Oğuz grubu Türk lehçelerine dair kadın ve kadın cinsiyetine dair kavramlar tespit edilerek on altı başlık altında sınıflandırılmıştır. Her başlığın altında değerlendirme kısmına yer verilmiştir. Bu kısımda disiplinler arası etkileşim göz önüne alınarak diğer bilim alanlarındaki kadınla ilgili çalışmalardan yararlanılmıştır. Çalışmanın kadına bakış açısını, kadının toplumdaki yerini ve lehçelerde bu konuya dair farklılıkların ve benzerliklerin görülmesi açısından başka çalışmalara kaynaklık edebileceği düşünülmektedir. Anahtar Kelime: Kadın, Lehçe, Söz Varlığı, Oğuz Grubu.
Özet (Çeviri)
A lot of work has been done on women in Turkish and in the geography but in a dialect group, there is no study involving the presence of vocabulary for women. In this study, the concept areas related to women and women in the Oğuz group Turkish dialects have been identified, classified and comparison of the concept areas between the dialects has been made. In the introduction part of the study, it was mentioned about the existence of vocabulary and the previous studies about women. The main part of the study is divided into two parts. The first part involved in the Oguz group in Turkey Turkish, Gagauz Turkish, Azerbaijani and Turkmen Turkish alphabet processes and field use are indicated. The place of women in language and literature, which is the most important element of social structure, and how the changes in society are shown through women are addressed through the dialects of the Oguz group. Orhun Yazıtları, Divanü Lügati't Turk and Dede Korkut information about the woman's location is given. In the second part of the main part of the study, the concepts of women and female gender related to the Oguz group Turkish dialects were identified and classified under sixteen titles. The evaluation section is located at the bottom of each topic. In this section, studies on women in other sciences have been utilized by considering interdisciplinary interaction. It is thought that the study may be a source for other studies in terms of the perspective of women, the place of the woman in society and the differences and similarities in dialects regarding this issue. Keyword: Woman, Dialect, Vocabulary, Oguz Group.