The contribution of self-control, emotion regulation,rumination, and gender to test anxiety of university students
Özdenetim, duygu yönetimi, ruminasyon ve cinsiyetin üniversite öğrencilerinin sınav kaygılarına katkısı
  1. Tez No: 321034
  2. Yazar: AYŞE GİZEM DORA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR ERDUR BAKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmanın amacı toplumsal cinsiyet, özdenetim, duygu yönetimi, ruminasyon değişkenlerinin sınav kaygısı ile olan ilişkisini incelemektir. Bu çalışma, özellikle, bu değişkenlerin üniversite hazırlık seviyesindeki öğrencilerin sınav kaygılarını yordamadaki rolünü araştırmayı hedeflemektedir. Katılımcılara (N=188) kolayda örnekleme yöntemi ile ulaşılmıştır. Örneklem Ankara ilinde özel bir üniversitede okuyan hazırlık sınıfı öğrencilerinden oluşmaktadır. Elde edilen veriler demografik form ve dört farklı ölçek ile toplanmıştır. Bu ölçekler Sınav Kaygısı Envanteri (Spielberger, 1980), Özdenetim Ölçeği (Tangney, Baumeister, & Boone, 2004), Duygu Yönetimi Ölçeği (Gross & John, 2003) ve Ruminatif Tepki Ölçeği'dir (Treynor, Gonzalez, & Nolen-Hoeksema, 2003). Bu çalışma için, değişkenler arasındaki görece ilişki hiyerarşik çoklu regrasyonyoluyla incelenmiştir. Sonuçlar, cinsiyet, özdenetim, duygu yönetileri olarak bilişsel yeniden değerlendirme ve baskılama ve ruminatif tepki olarak düşüncelere dalmanın üniversite öğrencilerinin sınav kaygılarını anlamlı şekilde yordadığını göstermiştir. Bunun yanısıra, özdenetim ve bilişsel yenidendeğerlendirmenin diğer bağımsız değişkenlere kıyasla sınav kaygısı ile daha yüksek derecede ilişkili olduğu bulunmuştur. Diğer bir ruminatif tepki olan yansıtmanın ise öngörülen model içerisinde sınav kaygısı ile anlamlı ilişkisinin olmadığı bulunmuştur. Bu çalışmadan elde edilen bulgular ilgili alan yazın ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study is to examine the relationship between gender, self-control, emotion regulation, rumination and test anxiety. In other words, the study aimed at investigating how well each of the mentioned independent variables contributes to explain variance of test anxiety. The participants (N=188) were reached by convenient sampling procedure. The sample consisted of preparatory students studying in a private university in Ankara. Data were collected by a demographic form and four scales as Test Anxiety Inventory (Spielberger, 1980), Self-Control Scale (Tangney, Baumeister, & Boone, 2004), Emotion Regulation Questionnaire (Gross & John, 2003), and Ruminative Response Scale (Treynor, Gonzalez, & Nolen-Hoeksema, 2003). For this study, hierarchical multiple regression analysis was utilized to examine the data. The results revealed that gender, self-control, two emotion regulation strategies (cognitive reappraisal and suppression) and also brooding as a ruminative response significantly correlated to test anxiety of university students. Furthermore, self-control and cognitive reappraisal were found to be correlated with test anxiety stronger than the other independent variables. Reflection as another ruminative response was not found to be correlating with test anxiety within the suggested model. The findings obtained from the present study are discussed with regards to the related literature, and conclusions were drawn accordingly.