Evaluation of preschool teacher education program in Turkey: Academicians' perspective
Okul öncesi öğretmenliği programının akademisyenlerin bakış açısıyla değerlendirilmesi
- Tez No: 321035
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİFE AKAR, PROF. DR. SADEGÜL A. ALTUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
Kaliteli okul öncesi eğitiminin kalıcı ve etkili eğitimsel, sosyal ve ekonomik katkılar sağladığı kanıtlanmış olmakla birlikte bu katkının kalıcılığı ve etkililiği okul öncesi öğretmenlerinin profesyonel gelişimi ve yeterli donanımlarıyla mümkündür. Öğretmenlerin profesyonel gelişiminin niteliği eğitimlerini aldıkları programın pek çok bileşeniyle doğrudan ya da dolaylı olarak belirlenmektedir. Bu çalışmanın amacı, öğrenci seçme sistemi, karar alma süreçleri, istihdam politikası, öğretmen adaylarının profil özellikleri, öğretim elemanı yetiştirme ve atama politikası, eğitim programları ve öğretim süreçlerinin okul öncesi eğitim programındaki öğretim elemanlarının baki açısıyla değerlendirmektir. Araştırma soruları hazırlanırken karar yönelimli program değerlendirme yaklaşımlarından biri olan CIPP modeli temel alınmıştır. Nitel araştırma desenlerinden olan olgu bilim (fenomenoloji) kullanılarak gerçekleştirilen bu çalışmada Türkiye genelindeki 55 okul öncesi öğretmenliği programında görev alan 150 öğretim elemanına ulaşım hedeflenmiş, amaç örneklem yöntemlerinden olan kartopu ve ölçüt örneklem yöntemleriyle katılımcılardan veri toplanmıştır. Başlıca veri toplama araçları olarak yarı yapılandırılmış yüz yüze görüşme ve açık uçlu görüşme formu kullanılmıştır. 58 katılımcıdan elde edilen verilerin içerik analizi sonucunda ortaya çıkan temalar araştırma sorularına cevap verecek şekilde tartışılmıştır. Buna göre programın değiştirmesi ya da geliştirilmesi gereken yönleri akademisyenlerin bakış açısıyla ortaya konmuştur. Programa öğrenci alımında ek sınavlar uygulanarak mesleğe uygun nitelikte aday seçilmesi, öğretim elemanı yetiştirilmesi ile ilgili daha seçici ve planlı adımların atılması, programların akreditasyon çalışmalarının başlatılması, uygulanan programın içeriği ve derslerin dağılımı konusunda fakültelere inisiyatif tanınması, uygulama derslerinin yapı ve işlev açısından iyileştirilmesi, uygulama için gerekirse farklı modeller geliştirilebileceği ve mezunların istihdamı konusunda yerel otoritelerin ve fakültelerin yardımıyla ek yöntemler geliştirilmesi gerektiği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
High-quality preschool education produces substantial long-term educational, social, and economic benefits, but large benefits occur only when teachers are professionally prepared and adequately compensated. Qualifying the teacher candidates depends on many interrelated components of a teacher education. The aim of this study is to evaluate the student selection policy, decision-making policy, recruitment policy, teacher candidates? educational profiles, faculty development and assignment policy, curriculum and instruction, and the graduates? competences from the perspectives of the faculty members in the preschool teacher education program. For this purpose, decision-oriented program evaluation CIPP model is taken as a framework. In order to reach in-depth and detailed information from the participants, study is designed as a qualitative phenomenological research. Participants are selected through purposeful sampling strategies that include criterion sampling and snowball sampling procedures from the population of 150 academicians in the 55 preschool teacher education program in Turkey. Data is collected through semi-structured interviews and open-ended questionnaires from 58 participants. According to the content analysis, findings indicated that there is need for the additional tests in the student selection, improvement in the faculty development policy, accreditation, faculty initiative in curriculum planning and implementing, alternative strategies in practicum, and collaboration of the local authorities and the faculties in the recruitment policy of the graduates. In this respect, it is believed that the findings will pave the way for the program developers to reform the program accordingly, will give further insights about the real experiences of the academicians and take their suggestions to improve the program and will help the researchers to raise some new questions about the preschool teacher education program to investigate.