Teachers' reports of their in-service training needs and design preferences
Öğretmenlerin hizmetiçi eğitim ihtiyaçları ve tasarım tercihleri
  1. Tez No: 321036
  2. Yazar: TUBA GÖKMENOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN KİRAZ, PROF. DR. CHRİSTOPHER M. CLARK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Politika yapıcılar, okul ve bölge yöneticileri, araştırmacılar, sanayi ve ebeveynler okullarda eğitimin kalitesinin artırılması ile giderek daha yakından ilgilenmektedirler. Bu nedenle, öğretmenler de bu değişimlere ayak uydurmalı ve kendilerini eğitim reformları hakkında güncel tutmalıdırlar. Bu noktada, öğretmenlerin hizmetiçi eğitimi politika yapıcılarının ve öğretmen eğitimcilerinin en ivedi konularından biridir. Öğretmenlerin mesleki gelişimlerinin önemi hakkında yaygın bir görüş olsa da mesleki gelişimin tasarımı ve süreci konularının nasıl ele alınacağı halen sorgulanan bir konudur. Bu çalışmanın amacı, öğretmenlerin ihtiyaç duydukları hizmetiçi eğitim türlerini ve hizmetiçi eğitim programlarının özelliklerini belirlemektir. Bu araştırmada mesleki eğitim tasarımlarının üç temel öğesi vurgulanmaktadır. İçerik, mesleki gelişim tasarımcısının öğretemenden öğrenmesini beklediği konular; biçim, öğrenmenin gerçekleştiği yöntem, yer, zaman, materyaller ve değerlendirme ortamları; hedef kitle ise ulaşılması hedeflenen belirli eğitimlere katılmaya ihtiyaç duyan öğretmenler. Tarama yöntemi ile veri 1730 öğretmenden toplanmıştır ve Varyans analizi ve Yapısal Eşitlik Modeli ile analiz edilerek yorumlanmıştır. Sonuçlara göre öğretmenler Rehberlik ve Özel Eğitim, Ulusal ve Uluslararası Sınavların Tanıtımı, Kişisel Gelişim, Öğretmenlik Meslek Bilgisi ve Eğitimde Teknoloji Kullanımı hakkında eğitime biraz ihtiyaçları olduğunu ve daha önce katıldıkları eğitimlerin yarısı ile ilgili olarak memnuniyet belirtmişlerdir. Bunlara ek olarak, katılımcılar hizmetiçi eğitim programlarının formatı için bazı tercihler bildirmişlerdir. Bütün sonuçlar birlikte ele alınarak tartışılmış ve öğretmen ihtiyaç ve tercihlerine dayanarak hizmetiçi eğitim programının tasarım öğeleri olarak biraraya getirilmişlerdir. Öğretmenlerin neye ihtiyaç duyduklarını, nasıl bir program tercih ettiklerini ve en iyi nasıl öğrendiklerini öğrenmek Türk hizmetiçi eğitim politikasının bu ihtiyaç ve tercihleri karşılayacak şekilde yeniden tasarımını ve geliştirilmesine katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Policy makers, school and district leaders, researchers, industry, and parents are all increasingly concerned with improving the quality of education in schools. Therefore, teachers need to welcome and keep themselves up-to-date about the improvements, developments, and educational reforms. At this point, in-service training of teachers is one of the most urgent concerns of teacher educators and policy makers. Although there is a widespread view on the importance of teachers? professional learning, how design and process should be handled is still questioning issue. The purpose of this study was to determine the kinds and qualities of in-service training that teachers needed. Professional development designs? three elements were highlighted in this research. Content refers what designer of professional development expects teachers to learn; form denotes the context, materials, schedule, and evaluation in which learning takes place; audiences are targeted group of teachers who needs to participate some certain programs. Via survey design; data were collected from 1730 teachers, and analyzed through ANOVA and Structural Equation Modeling. Teachers reported an occasional need for Guidance and Special Education, Preparation for Inter/national Exams, Self-development, Professional Teaching Knowledge, and Technology Use, and reported medium satisfaction with previous programs. They also reported their preferences for in-service training program format. All these results were discussed together, and combined as design elements of training programs. Determining what teachers need and prefer and how they learn best made it possible to provide suggestions for Turkish teacher training policy to maximize the match between teacher needs and the content and process by which those needs are met.