Effectiveness of early childhood teacher education programs: Perceptions of early childhood teachers
Okul öncesi öğretmen eğitimi programlarının etkililiği: Okul öncesi öğretmenlerinin algıları
- Tez No: 321045
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bu çalışmanın amacı okul öncesi öğretmenlerinin mezun oldukları öğretmen eğitimi programlarının etkililiğine yönelik algılarını ortaya koymaktır. Araştırma için veriler Ankara'da hizmet veren resmî okul öncesi eğitim kurumlarında görev yapmakta olan 17 öğretmenden yarı-yapılandırılmış görüşme tekniği yoluyla toplanmıştır. Elde edilen veriler, araştırma soruları çerçevesinde ortaya çıkan ve yapılandırılan kod ve temalara dayandırılarak analiz edilmiştir. Çalışmanın bulguları 1998 Okul Öncesi Öğretmen Eğitimi Programının uygulamada öğretmenleri desteklemesi bakımından kısmen yeterli olduğunu ortaya koymuştur. Programın temel zayıf noktalarından biri kuram odaklı yapıya sahip olması ve bu nedenle gerek derslerde gerekse okul deneyimine yönelik derslerde uygulamaya dönük yeterli fırsatın sağlanmıyor olmasıdır. Diğer taraftan, alanın hâlihazırda emekleme döneminde bulunması nedeniyle, bazı ders içeriklerinin daha çok ilköğretim düzeyine yönelik işlendiği ve bu durumun okul öncesi dönemin gereklerine aykırı düştüğü ortaya çıkmıştır. Bulgular son bölümde ayrıntılı olarak tartışılmış ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research study is to identify teachers? perceptions on the effectiveness of their teacher education programs in supporting their professional practices. The data to the study were gathered through semi-structured interviews with 17 in-service teachers working in public early childhood institutions in Ankara. The data were analyzed through the emerging codes and themes shaped by the research questions. The results indicated that the 1998 program the study intended to investigate was found to be relatively satisfying in terms of developing professional teaching competencies. The major weakness was reported to be theory-oriented structure which did not allow for ample practice opportunities both in the courses and in the field experiences. Moreover, due to the infancy ages of the field, the contents of courses offered were perceived to be in line with the essentials of primary and elementary level which contradicts the necessities of early childhood teaching. The findings were further discussed and interpreted.