Classroom teachers' and science and technology teachers views on science and technology curriculum
Sınıf öğretmenlerinin ve fen ve teknoloji öğretmenlerinin fen ve teknoloji öğretim programına yönelik görüşleri
  1. Tez No: 321044
  2. Yazar: YELİZ TEMLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET OK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Bu çalışmanın amacı sınıf öğremenlerinin ve fen ve teknoloji öğretmenlerinin fen ve teknoloji öğretim programına yönelik görüşlerini belirlemektir. Bu ulusal çalışmada tarama deseni kullanılmıştır. Çalışmanın katılımcılarını Türkiyenin 26 şehrinden 960 öğretmen oluşturmuştur. Katılımcıların 601'i sınıf öğretmeni, 359'u fen ve teknoloji öğretmenidir. Veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen Öğretmenlerin Fen ve Teknoloji Öğretim Programına Yönelik Görüşleri Anketi ile toplanmıştır. Anket demografik bilgiler, öğretmen görüşleri ve açık uçlu sorular olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Nicel verilerin analizinde betimsel istatistik ve çok yönlü varyans analizi (MANOVA) kullanılmıştır. Açık uçlu sorulardan elde edilen yanıtlar ise içerik analizine tabi tutulmuştur. Betimsel istatistik sonuçları, sınıf öğretmenlerinin ve fen ve teknoloji öğretmenlerinin, kazanım-içerik, öğrenme-öğretme süreci ve değerlendirme boyutlarından oluşan fen ve teknoloji öğretim programına yönelik görüşlerinin olumlu olduğunu ortaya koymaktadır. MANOVA analizi sonuçları programın kazanım-içerik ve değerlendirme boyutlarına yönelik öğretmen görüşlerinde, mezun olunan alanın etkili olduğunu göstermektedir; fakat mezun olunan alanının öğretmenin öğrenme-öğretme sürecine yönelik görüşü üstüne anlamlı bir etkisi bulunmamaktadır. Benzer şekilde, kazanım-içerik ve değerlendirme boyutlarına yönelik görüşlerini öğretmenlik deneyimi etkilemektedir. Öğretme alanlarının öğretmenlerin programa yönelik görüşlerini etkilediği ve sınıf öğretmenlerinin programa yönelik daha olumlu görüşe sahip olduğu ortaya konulmuştur. Öğretmenlerin programa yönelik görüşlerinde cinsiyetin anlamlı bir etkisi olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of the current study was to investigate the classroom teachers? and science and technology teachers? views on science and technology curriculum. In this nation-wide study, survey design was utilized. The participants of the study consisted of 960 teachers in 26 provinces across Turkey and 601 of the teachers were classroom teachers and 359 teachers were science and technology teachers. In order to investigate teachers? views, Teachers? Views on Science and Technology Curriculum Questionnaire was developed by the researcher. The questionnaire was composed of 3 parts: demographic information part, science and technology teachers? views questionnaire and open ended questions. To analyze the data, descriptive statistics and inferencial statistics (MANOVA) were used. The responses to open-ended questions were subjected to qualitative analysis. Results of the descriptive analyses revealed that classroom teachers and science and technology teachers had positive views towards attainments-content, learning-teaching process and assessment component of science and technology curriculum. Results of MANOVA analysis demonstrated that graduation fields affect teachers? views towards attainments-content and assessment component of the Science and Technology Curriculum; whereas graduation fields did not affect teachers? views towards learning-teaching process. Similarly, teaching experiences affect teachers? views towards attainments-content and assessment component of the curriculum. As for teaching field, the results showed that teaching field affects teachers? views towards attainments-content and assessment component of the curriculum and classroom teachers had more positive views on these components. Gender did not illustrate statistically significant results on teachers? views on science and technology curriculum components.