Perpetuation of the gay male stereotype: A study on camping & closeting the gay male subculture in Hollinghurst's fiction
Basmakalıp erkek eşcinsel imgesinin idamesi: Alan Hollinghurst'un eserlerinde erkek eşcinsel alt kültürün ifşa ve tecrit edilmesi üzerine bir çalışma
- Tez No: 321058
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURTEN BİRLİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
Bu tez çalışması camp ve closet terimlerini Alan Hollinghurst'un eserlerinde analiz edecektir; zira yazarın romanlarının dördü de - The Swimming-Pool Library (1988), The Folding Star (1993), The Spell (1998), ve The Line of Beauty (2004) ? yirminci yüzyıl sonlarında erkek eşcinsel deneyimini irdelemektedir. Bu iki terimin Hollinghurst'un eserlerinde analiz edilmesinde hedef yazarın marjinden mi yoksa esas varsayılan heteronormatif yapıyı yeniden kurgulayarak merkezden mi yazdığını ortaya çıkarmaktır. Erkek eşcinsel kimlik bu çalışmanın odak noktasını oluşturmaktadır ancak bu durum tez çalışmasının bir kimlik politikası ürünü olması anlamına gelmeyecektir. Kimlik politikaları salt kurgudan başka bir şey olmayan toplumsal cinsiyet, ırk, ve etnik kimlik gibi kavramları sabit ve biyolojik olarak kati görmektedir. Bu nedenle, kimlik politikaları merkezden kovulan ve marjinalleştirilen kimlikleri yeniden merkezleştirmeye çalışırken batı felsefesinin temelinde yatan ikili zıtlık yapısını yeniden kurgular. Bu tez çalışması Hollinghurst'ün eşcinsel erkeği ifşa ve tecrit yoluyla nasıl kendine has bir altkültüre sahip ayrı bir kimlik olarak yeniden kurguladığını analiz etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study intends to analyse the terms camp and closet in Alan Hollinghurst?s fiction, since all four of his novels - The Swimming-Pool Library (1988), The Folding Star (1993), The Spell (1998), and The Line of Beauty (2004) - investigate the gay male experience throughout the late-twentieth century The point in analysing these terms in Hollinghurst?s work is to find out whether the author writes from the margin or in the centre to recreate the origin. Gay subjectivities are of great concern to this study, yet it does not mean that it will be a product of identity politics. Identity politics does regard gender, race, or ethnicities, which are nothing but social constructions, as fixed or biologically determined traits. Thus, identity politics, while trying to recentre the decentred and marginalised identities, re-establishes the binary structure of the Western thought. This study analyses how Hollinghurst, by camping and closeting the gay male, re-produces homosexuality as a distinct identity with a subculture of its own.