Justice and development party and the EU: an inquiry on the debates of Euroscepticism in Turkey
Adalet ve Kalkınma Partisi ve Avrupa Birliği: Türkiye?deki Avrupa kuşkuculuğu tartışmaları üzerine bir araştırma
- Tez No: 321057
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGEHAN ŞENYUVA
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
 - Yıl: 2012
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu tezin amacı, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP)' nin Avrupa Birliği politikasını Avrupa kuşkuculuğu ve Avrupa faydacılığı kavramları temelinde incelemektir. Bu amaca yönelik olarak öncelikle Avrupa kuşkuculuğu ve buna bağlı kavramlar dikkate alınmıştır. Ayrıca Türkiye'de Avrupa kuşkuculuğu kamuoyu ve siyasi partiler düzeyinde tartışılmıştır. Bu kavramlar eşliğinde AKP'nin AB politikasında 2002 yılında iktidara gelişinden bu yana süreç içerisinde bir değişiklik olup olmadığı tartışılmıştır. Ayrıca AKP'nin içinden çıktığı siyasal hareket olan Milli Görüş Hareketi'nin de AB politikası incelenmiştir. Bu kapsamda AB politikası özelinde AKP'nin Milli Görüş Hareketi (MGH)'nden ne ölçüde farklılaştığı tartışılmıştır. Literatür taraması ve parti yetkililerinin söylemleri Türkiye'de Siyasal İslam'ın 28 Şubat döneminden bu yana bir dönüşüm içerisinde olduğunu ve bu dönüşüm sürecinde AB'nin Siyasal İslamcılar için önemli bir dayanak noktası olduğunu göstermiştir. Siyasal İslam hareketinden gelen AKP de bu dönüşüm sürecinden etkilenmiş ve iç politikadaki amaçlarıyla örtüştüğü sürece AB sürecini desteklemiş ve bu yönde yoğun çaba sarf etmiştir. Ancak 2005 yılından itibaren iç ve dış sebeplerden dolayı AKP'nin AB sürecine olan bağlılığı azalmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims at analyzing the EU policy of AKP (Adalet ve Kalkınma partisi - Justice and Development Party) based on the concepts of Euroscepticism and Europragmatism. Related to that aim initially the Euroscepticism and conjoint concepts are considered. Furthermore, Euroscepticism in Turkey is discussed at public and political party levels. To what extent the EU policy of AKP has undergone a change since it came to power in 2002 is discussed. Moreover the EU policy of MGH (Milli Görüş Hareketi - National Outlook Movement), a political movement from which AKP emanated is discussed. Looking at their EU policy, it is discussed to what extent AKP differs from the National Outlook Movement. Literature review and discourses of the party officials showed that the Political Islam in Turkey has been in a transformation process since 28 February Process and in this process EU has formed an anchor for the Political Islamists. AKP that separated from the Political Islam movement has also been affected by this transformation process. AKP has given support for the EU process if it serves to domestic goals of the party. However since 2005 due to the internal and external factors AKP?s commitment to the EU process has declined.