Violation of housing rights via state, as a case of Aktaş neighbourhood, Altındağ
Devlet eliyle konut hakkı ihlalleri; Aktaş mahallesi örneği, Altındağ
- Tez No: 321064
 - Danışmanlar: PROF. DR. MELİH ERSOY
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Şehircilik ve Bölge Planlama, Public Administration, Sociology, Urban and Regional Planning
 - Yıl: 2012
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kentsel Politika Planlaması ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 161
Özet
Türkiye'nin kentleşme tarihinde konut politikaları her zaman kritik bir konu olmuştur. Farklı dönemlerde farklı konut sunumları ve bu sunumları sağlayan farklı aktörler ortaya çıkmıştır. Buna ek olarak kent yoksulları yasal olmayan yollardan konut sorunlarına `gecekondu' ile çözüm bulmuşlardır ve `gecekondu'ya geliştirilen tavır dönemin koşullarına göre değişiklik göstermiştir fakat genel olarak, asıl niyet `gecekondu' yerleşmelerini geliştirmek ya da dönüştürmek olmuştur. Bu tezde, farklı aktörlerin `gecekondu' dönüşümünde uyguladıkları ilkeler tartışılmış ve bu uygulamalar sonucu ortaya çıkan kazananlar ve kaybedenler analizi yapılmıştır. 1980-1990 yılları arasında `gecekondu' dönüşümündeki baş aktör `yap-satçı' iken 2000li yıllarla birlikte yapılan yasal düzenlemelerin de büyük etkisiyle `gecekondu' dönüşümlerinde Toplu Konut İdaresi (TOKİ) baş aktör olmuştur. Bu tezin amacı bu iki aktörü uygulama esasları doğrultusunda kıyaslamaktır. Buna ek olarak, `gecekondu' dönüşümünden sonra ortaya çıkan kentsel rantın kime aktarıldığı da bu aktörlerin değişimine bağlı olarak değişiklik göstermekte ve bu da kazananın ya da kaybedenin farklılaşmasına sebep olmaktadır. Tezin asıl amacı bu değişimleri tarihsel bir süreç içerisinde tartışabilmektir.
Özet (Çeviri)
Housing policy has always been a critical issue of urbanisation in the history of Turkey. Different time periods, different housing provisions emerged and also different agents have played role in housing market. Moreover, the urban poor have found the solution in illegal houses, and the way people and authorities approach to these illegal houses called `gecekondu? have changed from time to time. Generally, the main intention is to get rid of these `gecekondu? settlements either by improving or transforming them. In this thesis, different agents? implementation principles on `gecekondu? transformation are discussed, and an analysis of losers and winners of `gecekondu? transformations has been made. `Gecekondu? transformation implementer `yap-satçı?, which largely dominated the transformations in `gecekondu? settlements in 1980s-1990s, and HDA (Housing Development Administration), which has played the major role in `gecekondu? transformation projects since 2000s through legal arrangements, are chosen for comparing. Furthermore, urban rent transfer which emerged after `gecekondu? transformation differ with respect to the active agent depending on this transfer outcomes of `gecekondu? transformation. The main aim of this thesis is to discuss these differences in a historical context.