Architectural permeability: Stylistic encounters in the architecture of the makli necropolis(14th ? 16th centuries)
Geçirgen mimarlık: Makli mezar anıtları mimarisinde üslup etkileşimleri(14-16. yüzyıllar arası)
- Tez No: 321065
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ UZAY PEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Sanat Tarihi, Tarih, Architecture, Art History, History
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmanın amacı on dört - on altıncı yüzyıllar arası Makli Kabristanı'na odaklanarak Samma Dönemi mezar mimarisinin geçirgenliğini araştırmaktır. Bu amaçla, özellikle, Samma hükümdarları arasında en şöhretlisi olan Jam Nizam al Din'in yaptırdığı ve Samma yapı grubunun en büyük özenle inşa edilmiş Türbesi üzerine odaklanılarak Samma dönemi anıtları betimlenmiştir.Thatta'nın dışında konumlanan, on birinci yüzyıla kadar da aşağı Sindh'in başkenti olan Makli, 125,000 kadar sufinin gömüldüğü yer olarak dünyanın en büyük kabristanlarından biri kabul edilir. Makli, etrafında tarım arazileri bulunan Kirthar sistemindeki bir kaya formasyonundan uznanan tepedir. 1981 yılında, Unesco Dünya Mirası Listesi'ne Thatta Tarihi Anıtları adı altında eklenmiştir.Samma, başkent olarak Thatta'da yerleşik yerel hükümdarların adıydı. Bu çalışma, Sindh tarihindeki 14 ? 16. yüzyıllar arasında Samma'nın yönettiği döneme yoğunlaşarak, Orta Asya, İran ve Hindistan Gujarat mimarisinin karşılaşmasını Makli anıtları aracılığıyla inceler. Ayrıca, Samma türbeleri ve özellikle Jam Nizam al-Din Türbesi'nde uygulanan, İslam dünyası mezar semboliğine ait ögelere de dikkat çeker.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to focus on the site of Makli Necropolis from fourteenth to sixteenth century and make study into the permeability of the funerary architecture of Samma Period. For the stated purpose the monuments of Samma period are described with special focus on Tomb of Jam Nizam al Din the most glorious of the Samma rulers and having the most elaborate structure in the Samma Cluster.Makli, one of the largest necropolises in the world is believed to be the burial ground of some 125,000 Sufi saints, located on the outskirts of Thatta, the capital of lower Sindh, until the eighteenth century. It is a hill like outcrop of a rock formation from the Kirthar system around which are the agricultural plains. It was added to the UNESCO World Heritage List in 1981 under the name, Historical Monuments of Thatta.Samma were local rulers with their capital based in Thatta. The study concentrates on the time period in the history of Sindh when the Samma ruled i.e. from 14th to 16th century. It investigates and analyzes the encounter between the central Asian/ Iranian architecture and Indian architecture of Gujarat with the monuments at Makli. The study will also remarks on some symbolic elements attached to the funerary architecture of the Islamic world and its application on the Samma tombs especially on the tomb of Jam Nizam al-Din.