A step towards reconciliation: Hegel's Antigone and ethical life
Uzlaşmaya doğru bir adım: Hegel'in Antigone'si ve etik yaşam
- Tez No: 321071
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF ÇIRAKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tez, Tinin Fenomenolojisi'nin Tin Bölümü'nde Hegel'in, Antik Yunan etik yaşamını tasvir ederken kullandığı bağlamda Sofokles'in Antigone'sine odaklanmaktadır. Hegel, Antik Yunan etik yaşamını Tin'in kendi bilgisine ulaşma yolunda kendi diyalektik hareketiyle çözülen bir uğrak olarak değerlendirirken, bu çözülmenin sebebi olan içsel çelişkileri Antigone aracılığıyla tasvir eder. Bu çelişkilerin aşılması bağlamında Antigone'nin yas tutma edimi merkezî konumdadır. Bu tezin amacı, Hegel'in betimlediği şekliyle Antik Yunan etik yaşamını anlamak ve Antigone'nin bu betimlemede durduğu yeri belirginleştirmektir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on Sophocles? Antigone in the context of Hegel?s reference to it in describing the ancient Greek ethical life in the chapter on ?Spirit? of the Phenomenology of Spirit. While evaluating the ancient Greek ethical life as a moment on the way to Spirit?s self-knowledge which dissolves through its own dialectics, Hegel describes the inherent contradictions of ancient Greek ethical life which cause its dissolution through Antigone. Antigone?s act of mourning has a central position in the context of the supersession of these contradictions. The aim of this thesis is to understand the ancient Greek ethical life as Hegel describes it and to specify Antigone?s position in this description.