Middle school mathematics teachers use of textbooks and integration of textbook tasks into practice: A mixed methods study
İlköğretim matematik öğretmenlerinin ders kitabı kullanımları ve kitaplarda yer alan görevleri uygulamaya dönüştürmeleri: Karma araştırma yöntemi çalışması
  1. Tez No: 321070
  2. Yazar: MERİÇ ÖZGELDİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDİNÇ ÇAKIROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
Bu çalışmanın amacı, ilköğretim matematik öğretmenlerinin matematik ders kitaplarının kullanımlarını araştırmak ve kitaplardaki örnek, problem ve tanımların uygulamada nasıl kullanıldığını incelemektedir. Bu çalışmada, karma araştırma yöntemi kullanılmıştır.Matematik öğretmenlerinin ders kitaplarının kullanımlarını ölçmek ve araştırma sorularına cevap vermek üzere, farklı zaman aralıklarında veri toplanmıştır. Bunun için dört farklı zaman diliminde nitel ve nicel veri toplama yöntemleri kullanılmıştır. Çalışma kapsamında, matematik öğretmenlerin ders kitaplarının kullanım yollarının açığa çıkarılmasını sağlayan Matematik Ders Kitaplarının Kullanımı Ölçeği geliştirilmiştir. Bu ölçeğin yardımıyla daha sonra öğretmenlerin kitaplarda yer alan örnek, problem, tanım, açıklama gibi bileşenleri nasıl uygulamaya dahil ettikleri incelenmiştir. Bunun için öğretmenlerle görüşmeler düzenlenmiş ve ders gözlemleri yapılmıştır. Ayrıca öğretmenlerin ders kitapları ve ders notları gibi derste kullandıkları dokümanlar da incelenmiştir.Veri analizi sonuçlarına göre, öğretmenler matematik ders kitabını, çalışma kitabını, öğretmen kılavuzunu ve yardımcı kitapları bir bütün olarak ele almakta ve bunları matematiğin öğretilmesi için önemli kaynaklar olarak görmektedir. Özellikle, ders kitabı konuya girişte günlük hayat ilişkileri kurulurken, diğer derslerle bağlantı kurulurken kullanılmakta; fakat derste çözülecek sorular ve problem kapsamında daha çok çalışma kitabı ve yardımcı kitaplar tercih edilmektedir. Öğretmenler matematiksel soru ve problem kaynağı olarak yardımcı kitapları görmektedir. Bu bağlamda, öğretmenler matematiğin öğretilmesi için sıklıkla ders kitaplarına ve yardımcı kaynaklara başvurmakta, kitaplardaki örnek ve problemleri aynen kullanmakta, nadiren kendi geliştirdikleri materyalleri kullanmaktadırlar. Ayrıca, öğretmenlerin kitap kullanımları bunları yorumlama, kitapların içeriğinde yer alan görevleri seçme, bunları öğrencinin ilgisine, deneyimlerine ve sınırlılıklarına göre değerlendirme ve bunları entegre etme süreçlerini de içermektedir.
Özet (Çeviri)
The current study aimed to explore middle school mathematics teachers? use of mathematics textbooks and examine their integration of tasks in the textbooks into teaching. The framework of a mixed methods research design guided data collection in this study. A questionnaire called the Use of Mathematics Textbooks Questionnaire was developed and validated to identify the ways teachers benefit from textbooks. The factor analysis revealed four dimensions, namely Reading Student Edition Textbook, Selecting Questions from Workbook, Reading Teacher Edition Textbook, and Selecting Tasks and Problems from Auxilary Books.The results of the study showed that teachers used the student edition textbook for mostly during class and for lesson preparation. Teachers also used the student edition textbook for explaining the topic and the introductory tasks. However, they rarely used it for selecting problems and examples. Teachers read the student edition textbook mostly during and prior to class; and mostly use it for topic explanation, but rarely for problems and examples. They stated that they frequently selected questions from the workbook that were not included in the textbook. However, they occasionally picked questions to use during lessons. They frequently used auxilary books to select questions similar to the ones in the high school entrance exam problems.In examining the process of teachers? use of mathematics textbooks, it was argued that there were interpretive processes as teachers engage with and use textbooks. The analysis of interviews and observations showed that teachers read textbooks and select tasks and questions from those books. In their decisions about using tasks from textooks, teachers usually considered the nature of tasks and students? characteristics.