Developmentally appropriate practice and parental involvement in preschools: Parents and teacher perspectives
Okul öncesi eğitim kurumlarında gelişimsel uygunluk uygulamaları ve aile katılımı: öğretmen ve anne-baba görüşleri
- Tez No: 321072
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FEYZA TANTEKİN ERDEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu çalışmanın amacı okul öncesi eğitim kurumlarında eğitim vermekte olan öğretmenlerin ve okul öncesi eğitim kurumlarına devam etmekte olan öğrencilerin anne-babalarının gelişimsel uygunluk uygulamaları inanışları; gelişimsel olarak uygun olmayan uygulamalar inanışları ile okul öncesi eğitimde aile katılımı görüşlerini araştırmaktır.Çalışmanın hedeflerine ulaşmak üzere üç ana anket kullanılmış ve bu anketler aracılığıyla 279 öğretmen ve 589 veliden veri toplanmıştır. Anketlerin ilki öğretmenlerin ve anne-babaların demografik bilgilerine ulaşmak üzere oluşturulmuş Demografik Bilgi Formu'dur ve cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi hakkında sorular içermektedir. Çalışmada kullanılan ikinci anket ise Burts ve ark., (2000) tarafından oluşturulmuş Öğretmen İnanışları Anketi ve bunun veliler için uyarlanmış formu olan Veli İnanışları Anketi'dir. Kullanılan son anket ise, Epstein ve Salinas (1993) tarafından oluşturulmuş Aile Katılımı Öğretmen Anketi ve veliler için uyarlanmış formu olan Aile Katılımı Veli Anketi'dir. Anketlerin tamamı İngilizce'den Türkçe'ye çevrilmiştir.Araştırmanın bulguları öğretmenlerin ve anne-babaların aile katılımı tutumları ve algıladıkları aile katılımı bariyerlerinin onların gelişimsel uygunluk uygulamaları ve gelişimsel olarak uygun olmayan uygulamalar inanışlarını yordadığını ortaya koymuştur.Bu çalışma, öğretmen ve anne-babalar arasındaki iletişimin, çocukların gelişimsel olarak en uygun yöntemlerle yetiştirilmesi açısından sahip olduğu önemi pekiştirmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to investigate the relationships among preschool teachers? and preschoolers? parents? developmentally appropriate practice (DAP) and developmentally inappropriate practice (DIP) beliefs in relation to parental involvement attitudes and perceived parental involvement barriers.To reach to the purposes of the study, data were collected from 279 teachers and 589 parents via a demographic information questionnaire and two main data collection instruments. The demographic information questionnaire aimed to obtain information about the participant?s gender, age and educational level. In order to collect information from teachers and parents regarding their beliefs about developmentally appropriate practice; Teachers? Beliefs Scale (TBS) (Burts et al., 2000) and the parent adaptation of the scale, Parents? Beliefs Scale (Yen, 2008) were used. To ascertain parents? and teachers? attitudes and the barriers on parental involvement, the School and Family Partnerships Questionnaire (Epstein &Salinas, 1993) was used.The investigation of the relationship between the teachers? and parents? DAP and DIP beliefs in relation to their parent involvement attitudes (PIA), parent involvement barriers (PIB) revealed significant results. The findings of the study revealed that both the teachers? and parents? PIA and PIB made significant contributions to their DAP and DIP beliefs.As found in the current study, the interaction between the teachers and parents should be increased to help children develop in the most appropriate way. In order to increase this relationship, a detailed focus on the parental involvement paradigm should be undertaken.