Intersecting identities: context and change in the case of Mardinian Arabs
Kesişen kimlikler: Mardinli Araplar örneğinde bağlam ve değişme
- Tez No: 321078
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE GÜNDÜZ HOŞGÖR, PROF. DR. MESUT YEĞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Kimlik, son yıllarda gündelik hayatta, siyasette ve sosyal bilimlerde önemi artan bir tartışma konusudur. Akademik tartışmalarda kimliğin nasıl çalışılacağı ve kavramsallaştırılacağıyla ilgili tartışlamalar çeşitlenmektedir. Bu anlamda, tez sahası olarak seçilen çokkültürlü Mardin için de yeni ve eleştirel çalışmalar yapmak ihtiyacı vardır.Tez için saha olarak Mardin'in seçilmiş olmasının nedeni ise, çok-dinli ve çok-etnili bir ortamda kimliğin buradaki insanların gündelik hayatında kapladığı önemli yerdir. Ancak kültürel çeşitlilikte ifade edilen farklılık etnisite ya da din üzerindenalgılandığı için, sınıf ya da toplumsal cinsiyet farkları göz ardı edilebilmektedir. Bu çalışmada kimlik, etnisite, sınıf ve toplumsal cinsiyet farkları üzerinden, farklı“kesişimler”olarak çalışılmıştır. Bu kimlik ifadelelerinin ve kullanımlarının nerede, nasıl ve neden seçildiğine odaklanılmıştır. Böylece kimliğin sabit ve özcü değil,tarihsel, bağlamsal ve olumsal olduğu Mardin Arapları bağlamında gösterilmeye çalışılmıştır. Bu araştırma sorusuna en uygun olarak“bilgi toplama”metodu olarak hem görüşme hem de sahada yaşama deneyiminin bir katkısı olarak“katılımlı gözlem”kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Identity have come to fore in daily life, political life and social sciences in recent years. Debates on the ways how identity can be studied and conceptualized have been varying. There needs to make critical studies on multicultural Mardin using current theoretical possibilities.The reason of why Mardin is selected as the case of this study is that the significant role of identity in people living in Mardin as a multi-religious and multi-ethnic site. However, because of that“difference”which is expressed in the“cultural diversity”is understood with only ethnic and religious belongings, social class and gender are generally neglected. In this thesis, identity is studied as intersectionality of ethnicity, social class, and gender differences. It is focused on where, how and how certain identity expressions are selected. Accordingly, it is tried to be revealed that identity is not fixed and essentialist, rather is historical, contextual and contingent in the case of Mardinian Arabs. The most suitable data generation method for this research question is interviewing and participant observation as a part of living experience in the researching site.