Local development and conservation priorities
Yerel kalkınma ve koruma öncelikleri
- Tez No: 321100
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÇAĞATAY KESKİNOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Turizm, Public Administration, Tourism
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Politika Planlaması ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu tez 1950'li yıllardan beri Ortahisar'ın başlıca ekonomik sektörü olan doğal kaya oyma depoculuk sektörünün, Ortahisar yerleşmesinin sınırları içerisinde yer aldığı Tarihi Göreme Milli Parkı'nın UNESCO tarafından 1886 yılında Dünya Miras Liste'sine dahil edilmesiyle koruma politikaları sonucu gerilemesini ve aynı zamanda turizm sektörünün özellikle kitle turizminin giderek gelişmeye başlaması ile yerel ekonomiyi ve geleneksel kent dokusunu tehdit etmeye başlamasını değerlendirmektedir.Bu tezin amacı Ortahisar örneğinde geleneksel yerel ekonomik sektörün turizm sektörü ile sürdürülebilirlik ve koruma öncelikleri kapsamında bütünleştirilmesini hedefleyen bir planlama modeli geliştirmektir.Sonuç olarak tez, kültürel miras planlamasının yerel ekonominin sürdürülebilirliğinde, yerel ekonomik sektör ile turizm sektörü arasındaki dengenin sağlanarak birbirlerine ve yerel ekonomiye katkıda bulunmalarında ve kültürel mirasın korunmasındaki katkılarını vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The thesis evaluates the case of Ortahisar where natural rock-caved storage sector has been the major dominant traditional economic activity since 1950s. However this economic sector has begun to recess because of conservation priorities after the declaration of Göreme Historical National Park including Ortahisar settlement in World Heritage List by UNESCO in 1986. In addition, the tourism sector has begun to develop gradually in the Region as large amounts of tourists began to invade because of the world heritage advertisement of UNESCO and has begun to threaten the town?s local economy, natural rock-caved storage sector.The aim of this thesis is to balance the stone-caved storage sector and tourism sector facilities and integrate the sustainable sides of them with conservation and sustainability objectives in a socio-spatial planning model and to ensure these two sectors? positive contributions to each other and local economy.Finally, the thesis will emphasize the contribution of heritage planning to the sustainability of the local economy, ensuring of each sectors contribution to each other and local economy and heritage conservation process.