The CE marking and the implementation in Turkey: The challenges and the complexities
CE işareti ve Türkiye'dekı uygulamaları: Karşılaşılan güçlükler ve sorunlar
- Tez No: 321101
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİLAY KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, İşletme, International Relations, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Anabilm Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
CE İşareti ?Yeni Yaklaşım? direktifleri kapsamında uygunluk değerlendirmesi faaliyetleri açısından tüm yasal yükümlülüklerin yerine getirildiğini göstermektedir. CE işareti Avrupa Birliği'nde pazara sunulan ürünler için zorunlu bir işarettir. Aday ülke olarak Türkiye Avrupa Birliği'ne uyum çerçevesinde kalite altyapısı alanında faaliyet gösteren kurumların yapısal değişikliklerini sağlamakla yükümlüdür. Bu tez, Türkiye kalite altyapısı sisteminde Avrupa Birliği ile bir uyum problem olup olmadığını araştırmayı, yasal uyumlaştırma ve uygulamada karşılaşılan sorunları tartışmayı hedeflemektedir. Türkiye'nin standardizasyon, uygunluk değerlendirmesi ve akreditasyon alanlarında teknik bilgi ve uygulama yetersizliklerinden kaynaklı uyum problemleri bulunmaktadır. Bu problemler kalite altyapısı sisteminin işleyişini bozmakta, üretici ve tüketici için dezavantaj yaratmaktadır.
Özet (Çeviri)
The CE mark confirms that all applicable provisions are fulfilled with regard to conformity assessment within the scope of ?New Approach? directives. The CE mark is a mandatory conformity mark for products placed on the market in the European Union. As a candidate country Turkey is obliged to achieve constitutional modifications in the quality infrastructure institutions to succeed European Union harmonization. The aim of this thesis is to research the harmonization problems in Turkish quality infrastructure system and analyze the challenges and complexities in legal approximation and implementation. Turkey has harmonization problems in standardization, conformity assessment and accreditation; proceed from inability of implementing operating methods and lack of specialized knowledge. These problems disorganize the quality infrastructure system and create disadvantage against Turkish manufacturer and consumer.