Structural analysis and functional Dynamics of national innovation system in Turkey and Germany: lessons for Turkey
Ulusal yenilikçilik sisteminin Türkiye ve Almanya için yapısal analizi ve fonksiyonel dinamikleri: Türkiye için dersler
  1. Tez No: 321102
  2. Yazar: AYŞEN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN ERDİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Kamu Yönetimi, İşletme, Science and Technology, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Anabilm Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Ulusal yenilikçilik sisteminin yapısı, fonksiyonel dinamikler ile analiz edilerek bu tezde incelenecektir. Ulusal yenilikçilik sisteminin kurumsallaşması, programları ve finansman sistemi analiz edilecektir. Benzerlikler ve bu iki ülke arasında farklılıklar incelenecektir.Alman ve Türk araştırma sisteminin avantajları, güçlü (teşvik) ve zayıf (engelleme) yanları politikalardaki temel farklılıklarına odaklanarak tartışılmış ve incelenmiştir. Temel politikalardaki farklılıklar, ulusal yenilikçilik sisteminin araçları ile açıklanmıştır. Alman sisteminin avantajları ile Türk sisteminin araştırma ve teşvik yapısı ile bağdaştırmanın mümkün olup olmadığı sorusunun cevabı sorgulanmıştır. Son olarak tezde önerilen araçların sunduğu çözümler doğrultusunda Türkiye için ders çıkarılabilir olup olmadığı sorgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the structure of national innovation system by analyzing the functional dynamics. The institutionalization of national innovation system, programs and funding system are analyzed. Similarities and differences between two countries, namely Germany and Turkey, are examined. The advantages, strengths (inducement) and weaknesses (blocking) of the German and Turkish research system are discussed and examined by focusing on key policy differences. Key policy differences are explained with tools in the national innovation system. The answer to the question of whether it is possible to harmonize the advantages of German system with the existing research and incentive structure in Turkey is looked for. Finally, considering the solutions that are presented by the tools proposed in the study, the question of whether there are any lessons to be drawn for Turkey is answered.