Upper elementary mathematics curriculum in Turkey: A critical discourse analysis
Türkiye?de ilköğretim matematik eğitim programı: Eleştirel söylem analizi
  1. Tez No: 321115
  2. Yazar: OĞUZHAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇİĞDEM HASER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de ilköğretim matematik eğitimi ile neo-liberal eğitim politikaları, sosyal sınıflar arasındaki kültürel farklılıklar, cinsiyet ayrımcılığı ve milliyetçilik politikaları gibi sosyal ve politik konuların yansımalarının araştırılmasıdır. Bu yansımalar eleştirel söylem analizi ile ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Böyle bir eleştirel analiz toplumsal adalet, yoksulluk ve ayrımcılık gibi konulara duyarlı bir matematik eğitiminin uygulanmasına katkı sunma potansiyeli taşımaktadır. Çalışmanın veri kaynağını, ilköğretim matematik eğitim programı, 6, 7, ve 8.sınıf matematik ders kitapları, çalışma kitapları ve öğretmen kılavuz kitapları, konu anlatımını, verilen örnekleri, sorulan soruları, öğrencilerin tartışmalarını, günlük ödevleri, proje ödevlerini içeren 7.sınıf matematik dersi gözlemleri ve katılımcı öğretmenle yapılan birebir derinlemesine görüşmeler oluşturmaktadır.Eleştirel söylem analizi sonuçlarına göre, ilköğretim matematik eğitimi: (i) öğrencileri matematik bilgi ve becerilerini toplumsal fayda yerine özel şirketlerin yararları için kullanmaya yönlendirmekte; (ii) `gerçek yaşam' kavramının içeriğini orta ve üst orta sosyal sınıfların yaşantısıyla doldurmakta; (iii) cinsiyet ayrımcılığına kapı aralayacak ifadeler içermekte; ve (iv) etnik ve Müslüman olmayan azınlıkları görmezden gelerek milliyetçiliği beslemektedir. Çalışmanın sonuçları öğretmenlerin böyle bir söylem hakkında farkındalık geliştirmediklerini göstermektedir. Araştırmanın sonuçları eğitim politikalarına yön verenler ve ders kitabı yazarlarının bütün öğrencilere ulaşabilmek için sosyal ve politik konuları düşünmelerinin ve öğretmenlerin farkındalıklarının arttırılmasının gerekli olduğunu göstermiştir. İleride yapılabilecek çalışmalar bu konuları öğretmen adaylarını, öğretmenleri, öğrencileri ve matematik öğretimini de içerecek daha geniş bir ölçekte incelemelidir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to trace the reflections of critical issues, such as neo-liberalism, cultural differences based on social class, gender stereotyping, and nationalism in the elementary mathematics education in Turkey. Critical discourse analysis was conducted to examine these possible reflections. By researching mathematics education from a critical perspective, this study aimed to contribute constructing a starting point for socially responsible mathematics education. There were four main data sources in the study: elementary mathematics curriculum, 6th, 7th, and 8th grade elementary mathematics textbooks, workbooks and teacher?s guide books, 7th grade mathematics classroom observations, and pre- and post-interviews with participant teacher.The discourse analysis of mathematics education contexts implied that elementary mathematics discourse: (i) oriented students to use their mathematical abilities and skills for the benefit of private corporations instead of public welfare; (ii) replaced the `real life? in mathematics problems with the life of middle and upper middle classes; (iii) included sexist expressions; and (iv) fostered nationalism via ignoring ethnic and non-Muslim groups living in Turkey. It appeared that teachers might not be aware of such discourse. Findings have addressed that policy makers and textbook writers should consider these critical issues in order to reach all students and teachers? awareness should be increased. Future research should clarify these issues in a broad sense including pre-service teachers, teachers, students, and mathematics instruction in schools.