Anksiyete bozukluğu eşlik eden ve etmeyen major depresif bozukluk tanılı hastalarda bilişsel ve üstbilişsel süreçlerin incelenmesi
Investigation of cognitive and metacognitive processes in patients diagnosed with major depressive disorder with and without anxiety disorder
  1. Tez No: 583477
  2. Yazar: KEVSER ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERVET EBRİNÇ, YRD. DOÇ. ANIL GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Giriş ve Amaç: Üstbiliş, bilişleri kontrol eden, düzenleyen, değerlendiren üst düzey bir bilişsel yapı, bilgi ve süreçler olarak tanımlanmaktadır. Üst biliş, kişinin kendi zihnindeki olay ve işlevlerin farkında olmasını, zihin olaylarını ve işlevlerini amaçlı yönlendirebilmesini içeren bir üst sistem bütünüdür. Üst biliş sistemi, insanın bilişsel süreçlerinin işlevsel ve uyuma yönelik çabasında önemli oranda rol oynar. Dolayısıyla bu sistemde meydana gelebilecek olası bir bozukluğun pek çok psikopatolojinin gelişmesi ve devam etmesinde önemli bir faktör olacağı düşünülmektedir. Major Depresif Bozukluk (MDB) yaygın görülen ruhsal hastalıklardan olmasıyla birlikte, sıklığının artması ve sebep olduğu yeti yitimi, kayıplar nedeniyle önemi daha da artan bir sağlık sorunu olmaktadır. Depresyonda tedaviye başvuru oranlarının az olması, tedavi için başvurunun geciktirilmesi, eş görülen hastalıklarla birlikte tanı zorluklarının olması hastalığın kronikleşme riskini ve ortaya koyduğu yeti yitimi ve ekonomik kayıpları artırmaktadır. Bizim bu çalışmamızda amacımız polikliniğimize başvuran Major Depresif Bozukluk tanısı alan kişilerde ve Major Depresif Bozukluğa eşlik eden Anksiyete Bozukluğu (AB) olan kişilerde üst bilişsel ve bilişsel süreçleri incelemektir. Yöntem: Araştırmaya MDB tanısı alan 50 olgu, MDB+AB tanısı alan 47 olgu ve 49 kişiden oluşan sağlıklı kontrol grubu dahil edilmiştir. Tüm katılımcılara DSM-IV Yapılandırılmış Klinik Görüşme (SCID-I) uygulanmıştır. Hastalara SCID-2 uygulanarak eksen-2 tanısı alanlar dışlanmıştır. Ardından Sosyodemografik Veri Formu, Üst biliş Ölçeği-30(ÜBÖ-30), Fonksiyonel Olmayan Tutumlar Ölçeği (FOTÖ), Otomatik Düşünceler Ölçeği (ODÖ), Ruminatif Düşünce Biçimi Ölçeği(RDBÖ), Beck Depresyon Ölçeği(BDÖ), Beck Anksiyete Ölçeği(BAÖ) özbildirim ölçekleri katılımcılar tarafından doldurulmuştur.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Metacognition is defined as a high level cognitive structure, information and processes that control, regulate and evaluate cognitions. Metacognition is a set of higher systems that includes awareness of events and functions in one's mind and the ability to direct mind events and functions. Metacognition system plays an important role in the functional and adaptive effort of human cognitive processes. Therefore, a possible disorder that may occur in this system is thought to be an important factor in the development and continuation of many psychopathologies. Major Depressive Disorder (MDD) is one of the most common mental illnesses, also it is a health problem that is becoming more and more important due to the increasing incidence and loss of disability caused by it. The low rates of admission to treatment, the delay in admission to treatment, and the difficulty in diagnosing the diseases associated with depression increase the risk of chronic disease and the disability and economic losses. The aim of this study was to investigate the metacognitive and cognitive processes in the patients with the diagnosis of Major Depressive Disorder and the Anxiety Disorder (AD) accompanying the Major Depressive Disorder. Methods: 50 patients with MDD, 47 patients with MDD + AB and 49 healthy controls were included in the study. DSM-IV Structured Clinical Interview (SCID-I) was administered to all participants. Patients diagnosed with axis-2 were excluded by applying SCID-2. Then, Sociodemographic Data Form, Metacognition Scale-30 (MCQ-30), Non-Functional Attitudes Scale (FOTS), Automatic Thoughts Scale (SRS), Ruminative Thought Form Scale (BDI), Beck Depression Scale (BDI), Beck Anxiety Scale (BDI) Self-report scales were completed by the participants. Results: The patients with MD who were comorbid with MDD, the patients with MDD and the control group were compared in terms of total scores of MCQ-30, FOTS, SRS and RDRS.