System justification and terror management: Mortality salience as a moderator of system-justifying tendencies in gender context
Sistemi meşrulaştırma ve dehşet yönetimi: Ölümlülüğün hatırlatılmasının cinsiyet bağlamında sistemi meşrulaştırma eğilimlerini düzenleyici rolü
- Tez No: 321162
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY SAKALLI-UĞURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, Sistemi Meşrulaştırma Kuramı (SMK) ve Dehşet Yönetimi Kuramı (DYK) arasındaki ilişkiyi gruplar arası ilişkiler açısından ve cinsiyet bağlamında Türk üniversite öğrencilerinden oluşan bir örneklemde incelemektir. Araştırmacıların yeni yeni ilgisini çeken bu konu, ölümlülük bilgisinin (ÖB) var olan sistemi meşrulaştırma eğilimi üzerindeki etkisine dayanmaktadır. Buna göre; (1) toplumsal cinsiyete bağlı sistemi meşrulaştırmanın (TCSM) kadınlara yönelik çelişik duygulu cinsiyetçilik (düşmanca ve korumacı cinsiyetçilik; sırasıyla DC ve KC) ve cinsiyet grubu kayırmacılığı (hem açık hem de örtük ölçümlerde; sırasıyla açıkGK ve örtükGK) ile nasıl ilişkili olduğu, ve bu ilişkide (2) cinsiyetin ve (3) ÖB'nin nasıl bir düzenleyici rolü olduğuna dair üç araştırma sorusu yanıtlanmaya çalışılacaktır. İlgili literatür ışığında; (1) TCSM'nin DC, KC, açıkGK ve örtükGK'yi yordayacağı, bu yordamanın (2) erkeklere nazaran kadınlarda ve (3) ÖB'nin aktive edildiği durumda (aktive edilmediği duruma nazaran) daha güçlü olacağı beklenmiştir. Hipotezler, 185 (86 erkek, 99 kadın) katılımcının demografik bilgi formu, TCSM Ölçeği, ÖB manipülasyonu, Çelişik Duygulu Cinsiyetçilik Ölçeği ve cinsiyet grubu kayırmacılığının açık ölçümlerinden oluşan soru kitapçığı ile örtük ölçüm için bilgisayarda uygulanan testi tamamlamasıyla toplanan veriyle test edilmiştir. Sonuçlar, TCSM'nin kadınlara yönelik düşmanca ve korumacı cinsiyetçi tutumlar ile açık düzeyde iç grup kayırmacılığı ve örtük düzeyde kadınlara yönelik kayırmacılığı pozitif olarak yordadığını göstermiştir. Cinsiyetin düzenleyici rolü sadece TCSM'nin DC ve açıkGK olan ilişkilerinde gözlenmiştir. Beklentilerin aksine, ÖB'nin düzenleyici rolü dört ilişkide de gözlenmemiştir. Bununla birlikte, katılımcıların TCSM skorlarının ÖB koşullarına göre dengeli dağılmadığını gösteren bulgular, ÖB'nin düzenleyici rolüne dair sonuçlara gölge düşürmektedir. Çalışmanın bulguları, katkıları ve sınırlılıklarıyla beraber tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the current thesis was to explore the possible link between System Justification Theory (SJT) and Terror Management Theory (TMT) in gender context and from the perspective of intergroup relations in a sample of Turkish university students. Having recently attracted research attention, the relation between the two theories is based on the effect of mortality salience (MS) on the tendency to justify the existing system. Accordingly, three research questions were investigated to see whether (1) ambivalent sexism toward women (hostile and benevolent sexism; HS and BS, respectively) and gender-group favoritism (on both explicit and implicit measures; expGF and impGF, respectively) were related to gender-specific system justification (GSJ), and whether (2) gender and (3) MS moderated the relation of GSJ to ambivalent sexism and gender-group favoritism. Based on the literature, it was hypothesized that (1) GSJ would predict HS, BS, expGF, and impGF, and that these predictions would be stronger (2) among women than among men and (3) when mortality is made salient as compared to when it is not. The hypotheses were tested with 185 participants (86 men, 99 women) who completed a questionnaire package including the demographic information form, GSJ Scale, MS manipulation, Ambivalent Sexism Inventory, and a scale measuring expGF along with a computer-administered task for impGF. The results revealed that higher levels of GSJ predicted higher levels of benevolent and hostile attitudes toward women as well as higher levels of explicit ingroup favoritism and lower levels of favoritism toward women. Only GSJ ? HS and GSJ ? expGF relationships were moderated by gender. The moderating role of MS was not observed in any of the four relationships. However, GSJ scores were found to be unevenly distributed across MS conditions, thereby, casting doubt on the reliability of the results concerning the moderating role of MS. The findings, as well as the contributions and limitations of the study, were discussed.