Visegrad Group facing the nord stream and south stream gas pipeline projects
Kuzey ve güney akım gaz projeleri karşısında Visegrad Grubu'nun tutumu
  1. Tez No: 321163
  2. Yazar: ZAHİDE TUĞBA ŞENTERZİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TÜRKEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu tez Orta ve Doğu Avrupa'da bulunan geleneksel enerji güzergâhlarını değiştirmeye yönelik hazırlanmış Rusya-Almanya işbirliğindeki Kuzey Akım ve Rusya-İtalya işbirliğindeki Güney Akım projeleri karşısında Visegrad Grubu'nun politikalarını analiz etmektedir. Bu bağlamda, Visegrad Grup üyelerinin Sovyetler Birliği döneminden kalan doğalgaz boru hattı güzergâhlarına olan bağımlılıkları ve Visegrad Grubu'nun kendi içerisinde ve AB dâhilinde politika üretme ve uygulama yetkinliği de incelenmektedir. Tez aynı zamanda Avrupa ve Rusya arasındaki enerji alım-satım ilişkisinin gelişimi ve Visegrad Grubu'nun Sovyetler Birliği'nin dağılması sonrasındaki yeni oluşuma uyum sağlama sürecinin izini sürmektedir. Visegrad Grubu'nun aralarında barındırdıkları tüm farklılıklara rağmen kriz dönemlerinde işbirliği platformu oluşturabildiği ve ortak enerji stratejisi üretebildiği savı geliştirilmektedir. Ancak tezin gösterdiği üzere, özellikle Avrupa ortak enerji politikasının oluşturulmamış olması nedeniyle Visegrad Grubu'nun çalışmaları ulusal düzeyde bazı engellerle ve AB nezdinde ciddi zorluklarla karşılaşmaktadır. Sonuç olarak Visegrad Grubu'nun enerji politikaları hem Rusya'nın hem de büyük AB aktörlerinin tutumuna bağlı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the Visegrad Group?s stance toward the Russian-German Nord Stream and Russian-Italian South Stream gas pipeline projects, which aimed to circumvent the traditional energy routes situated in Central Europe and Eastern Europe. The level of the Visegrad Group?s dependency on inherited Soviet gas pipeline routes is examined alongside the Visegrad Group?s policy setting ability within the group itself and in the European Union. The thesis also traces the evolution of energy relations between Europe and Russia and Visegrad Group?s adaptation to the new state of affairs after the collapse of the Soviet Union, particularly with respect to energy issues. It is argued that despite all differences, Visegrad Group members are able to set a cooperation platform at times of crisis and develop common energy strategies. However, the thesis shows that the Visegrad Group?s endeavor has encountered some setbacks at the national level and serious challenges at the European level, largely owing to the lack of a common European energy policy. The thesis concludes that the Visegrad Group?s energy policy is both dependent on the stances of Russia and larger EU actors.