Subordination of the Arab regional system: The cases of Egypt and Iraq
Arap bölgesel sisteminin bağımlılaştırılması: Mısır & Irak
- Tez No: 321167
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN DAĞI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 383
Özet
Bu çalışma, Ortadoğu'da kurulmuş Westphalyan sisteme tehdit oluşturmuş iki önemli Arab ülkesi olan Mısır ve Irak ekseninde Ortadoğu bölgesel sisteminin bağımlılaştırılmasını analiz etmektedir. `Bağımlılaştırmak' konseptinin tanıştırılması üzerinden, bu çalışma şu soruların yanıtlarını aramaktadır: `Ortadoğu'yu egemenliğin yerleştirildiği diğer bölgelerden farklı kılan özellikler nelerdir?' `Ortadoğu uluslararasi sisteme siyasi, ekonomik ve kültürel yönden nasıl bağımlı hale getirilmiştir?'Tezin analizi birbirine ilişkili üç bölüm üzerine kurulmuştur; bağımlılığın sistemik kökleri ve ana karakteristik özellikleri, uluslararası sistemin bir alt bölgesel sistemi olarak Ortadoğu'nun bağımlılaştırılması, ve son olarak önceki bölümlerdeki teorik tartışmaların test edildiği alan çalışması bölümü. Bağımsız, orjinal ve eleştirisel düşünce ışığında, bu tez varolan bilgi ve materyali kullanarak yeni konseptler, dizayn, ve yorumlama ile katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study attempts to analyze the `subordination? of the Arab regional system by giving special reference to Egypt and Iraq, as the two most prominent Arab countries that challenged the established Westphalian state system in the Middle East. Through introducing the concept of `subordination?, the research seeks to answer the questions of `what makes the Middle East different than other regions?? and `how the Middle East subordinated to the international system??The conduct of the thesis is based upon three interrelated discussions; systemic origins of the subordination and its main characteristics, subordination of the Middle East as sub-international regional system, and finally the case studies which testify and approve the validity and implications of the theoretical arguments that presented in the former parts of the thesis. Through the exercise of independent, original, and critical thought, this thesis aims to build on existing knowledge by using already known materials but with a new conceptualizations, design and interpretation.