Insecurity and trust in Cyprus: Rethinking the security dilemma within the context of the Cyprus problem
Kıbrıs'ta güvensizlik ve güven: Kıbrıs sorunu bağlamında güvenlik ikilemini yeniden düşünmek
  1. Tez No: 321166
  2. Yazar: İPEK BORMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLA ERALP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Bu çalışma, Kıbrıs sorunu bağlamında güvenlik ikilemini yeniden düşünmektedir. Kıbrıs'ta yerleşik siyasi söylemleri ve toplumsal güvensizlikleri incelemekte ve sorunsallaştırmaktadır. Temel olarak; anarşi, düzen ve güven merkezli güvensizlik mantıklarından yararlanılarak, Kıbrıs sorununun eleştirel güvenlik bakış açısıyla yeniden kavramsallaştırılmasını savunmaktadır. Bu anlamda, Kıbrıs'taki güvenlik paradoksunun uzlaşı ve güven inşaası yoluyla aşılması bakımından yeniden düşünülmesi fikrini öne sürmektedir. Bu çalışma, ayrıca, gerek devlet gerekse de toplum düzeyinde insan faktörünün uzlaşı ve güven inşaası süreçlerindeki rolüne dikkat çekerek, bu süreçlerin adadaki iki toplumu millet sonrası ve çoğulcu bir topluma dönüştürmede anahtar olduğu sonucuna varmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis rethinks the security dilemma within the context of the Cyprus problem. It analyzes and problematizes the established political discourses and societal insecurities in Cyprus. It basically contends that the Cyprus problem should be reconceptualized from a critical security perspective, utilizing the fatalist, mitigator and transcender logics of insecurity. In that regard, it advances the idea that the security paradox in Cyprus should be rethought with the aim of transcending it through reconciliation and trust-building. The thesis takes attention to the scope of human agency, both at the state and human society levels, in the processes of reconciliation and trust-building, and concludes that these processes are key in transforming the two communities in the island into a post-national and pluralistic community of Cyprus.