Milli Eğitim Bakanlığı taşra teşkilatında görevli yöneticilerin atama, yer değiştirme ve görevde yükselme yönetmeliklerinin incelenmesi
Examination of the regulations of appointment, relocation and promotion of the administrators in the provincial organization of the Ministry of National Education
  1. Tez No: 551366
  2. Yazar: YASEMİN PATTABANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT GÜRKAN GÜLCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Education and Training, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırmanın amacı, Milli Eğitim Bakanlığı Taşra Teşkilatında Görevli Yöneticilerin Cumhuriyet döneminden bu yana atama, yer değiştirme ve görevde yükselmelerinin nasıl yapıldığını ve günümüze kadar geçen süreç içerisinde meydana gelen yönetmelik değişiklikleri ve bu değişikliklerin sebeplerini ortaya koymaktır. Bu amaçla ilgili literatür taranmış, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan günümüze kadar yasal düzenlemelerde yer alan eğitim yöneticilerinin atanması, yer değiştirmesi ve yükseltilmesine ilişkin mevzuat hükümleri ve tarihsel gelişimi irdelenmiştir. Doküman inceleme yöntemi ile gerçekleştirilen bu çalışmanın temel verilerini araştırma konusu ile ilgili olan yazılı ve basılı belgeler oluşturmaktadır. Yapılan literatür taraması kapsamında okul ve kurumlara yönetici seçme, atanma süreçlerinin düzenlendiği 2 yönerge ve 28 yönetmelik incelenmiştir. 2013 yılına kadar olan yasal mevzuatların yöneticilik görevine atanma, 2013 yılından sonraki mevzuatların ise yönetici olarak görevlendirilme şeklinde düzenlendiği saptanmıştır. Araştırma sonucunda genel olarak yapılan mevzuat değişiklikleri ile yönetici atama sürecinin belirli standartlara kavuşturulmasının, kariyer ve liyakat ilkeleri yönünde yönetici seçme ve atama sürecinin iyileştirilmesinin amaçlandığı gözlenmiştir. Bu kapsamda yönetici atama sürecinde atılan bazı önemli adımlar şu şekilde özetlenebilir. Cumhuriyetin ilk yıllarında, 1928 yılında Gazi Eğitim Enstitüsünde açılan Pedagoji Bölümü ile eğitim örgütlerinin yönetici, müfettiş ve öğretmen ihtiyacını karşılamak üzere; meslekte tecrübeli, başarılı, yönetici ve müfettiş olma yeteneğine sahip olan ilkokul öğretmenleri Pedagoji bölümüne alınmış ve yetiştirilmişlerdir. 1960 yıllarına kadar eğitim yöneticiliğinde öğretmen eğitimi temel alınmış, her öğretmenin eğitim yöneticisi olabileceği inancıyla hareket edilmiştir. 1964 yıllarına gelindiğinde Türk eğitim sisteminin ihtiyacı olan yönetici, denetici ve uzman ihtiyacı eğitim fakülteleri tarafından karşılanmıştır. 657 Sayılı Devlet Memurları kanununun kariyer ve liyakat ilkelerinin yönetici atama, yer değiştirme ve görevde yükselme yönetmeliklerine dayanak oluşturduğu görülmüştür. 1999 yılında çıkarılan Devlet Memurlarının Görevde Yükselme Esaslarına Dair Genel Yönetmelik ile daha önce herhangi bir standarda tabi olmaksızın yürüyen kurum içi yükselme uygulamaları belirli standartlara bağlanmış olup bu genel yönetmeliğe istinaden Milli Eğitim Bakanlığı kendi görevde yükselme yönetmeliğini hazırlamıştır. Bu kapsamda hazırlanan Milli Eğitim Bakanlığı Personelinin Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliğinin 6 kez değiştirildiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine how the executives in the provincial organization of the Ministry of National Education have been appointed since the Republican era, to be replaced, to change their positions in the office, and to revise the changes in the regulations that have occurred up to the present day and the reasons of these changes. For this purpose, relevant literature has been scanned, the establishment of the Republic of Turkey until today the appointment of field training manager in place regulatory, and legislative provisions relating to the relocation and upgrading of historical development have been discussed. The basic data of this study, which is performed with document review method, consists of written and printed documents related to the subject of research. Within the scope of the literature review, 2 directives and 28 regulations have been examined in which schools and institutions have been selected as managers and appointing processes. It was determined that the legislative regulations until 2013 were assigned to the managerial position, and that the legislation after 2013 was arranged as the manager. As a result of the research, it has been observed that it is aimed to improve the manager selection process with certain legislative amendments in general and to improve the manager selection and appointment process towards the principles of career and merit. In this context, some important steps taken in the appointment process can be summarized as follows. In the first years of the Republic, in 1928, the Department of Pedagogy opened at the Institute of Gazi Education and the educational organizations to meet the needs of managers, inspectors and primary school teachers who were experienced, successful, managers and supervisors in the profession have been taken to Pedagogy department and trained. Until the 1960s, teacher education was taken as the basis of education management, and every teacher was taken as the education manager. In 1964, the education and training needs of the Turkish education system were met by the education faculties. It is seen that the Law No. 657 on Civil Servants constitutes the basis for the rules of career appointment and merit. The General Regulation on the Principles of Promotion of the Civil Servants in 1999 and the in-house promotion practices, which are not subject to any standards before, are bound to certain standards. In this context, it has been determined that the Ministry of National Education's personnel has been amended 6 times with respect to the Rise in position and Title Change Regulation.