Psychological well-being of adolescents: maternal rearing behaviors, basic personality traits and emotion regulation processes
Ergenlerin psikolojik sağlığı, çocuk yetiştirme davranışları, temel kişilik özellikleri ve duygu düzenleme süreçleri
  1. Tez No: 321172
  2. Yazar: DİLEK SARITAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN GENÇÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 282
Özet
Ebeveynlerin, çocuklarının duygu gelişimleri üzerindeki etkileri ergenlik döneminde de devam etmektedir. Buna rağmen, bu konuda yapılan çalışmalar bebeklik ve çocukluk dönemini kapsamakta, ergenlik dönemi ise genel olarak göz ardı edilmektedir (Katz ve ark., 2012; Morris ve ark., 2007). Bu nedenle, çalışmada, ergenlerin duygu düzenlemede yaşadıkları zorluklar ve nedenleri incelenerek mevcut literatüre katkı sağlanması amaçlanmaktadır. Çalışmanın ilk aşaması olarak Türk ergen örneklemi için Duygu Düzenlemede Güçlükler Ölçeği (DERS)'nin psikometrik özellikleri incelenmiştir. Araştırmaya, lise 1. sınıf öğrencisi olan 14-17 yaş grubu 312 ergen katılmış ve bulgular DERS ölçeğinin ergenlerin kullanımı için uygun olduğunu göstermiştir.Araştırmanın ana kısmı üç temel hedeften oluşmaktadır. İlk olarak ergenlerin duygu düzenlemeleri konusunda ergen ve anne beyanları arasındaki farka bakılmıştır. İkinci olarak ergenlerin duygu düzenlemeleri ile ilişkili faktörler araştırılmıştır. Bu faktörler annenin duygu düzenleme becerileri, psikolojik sorunları, kişilik özellkileri, çocuk yetiştirme davranışları ve ergenlerin kişilik özellikleri olarak belirlenmiştir. Son olarak, algılanan çocuk yetiştirme davranışları ile ergenlerin psikolojik sorunları arasındaki ilişkide, duygu düzenlemede yaşanan güçlüklerin arabulucu etkisi araştırılmıştır. Araştırmada, lise 1. sınıf öğrencisi olan 14-16 yaş grubu 595 ergen ile 365 anne yer almıştır. Ergen anketinde demografik özelliklere ilişkin sorular, annelerden algılanan çocuk yetiştirme davranışları, duygu düzenleme becerileri, problemli davranışlar, temel kişilik özellikleri, pozitif ve negatif duygu özelliklerini değerlendiren ölçümler yer almaktadır. Annelerin doldurduğu ebeveyn anketinde; demografik özelliklere ilişkin sorular, çocuk yetiştirme davranışları, kısa semptom envanteri, kendi duygu düzenleme ve çocuğun duygu düzenlemesini değerlendiren ölçümler ve temel kişilik özelliklerini değerlendiren ölçümler bulunmaktadır. Araştırma bulguları ergenlerin annelerine kıyasla daha çok zorluk beyan ettiklerini göstermiştir. İkinci olarak beklenildiği gibi demografik ölçümler, annenin duygu düzenleme güçlükleri ve çocuk yetiştirme davranışları kontrol edildiğinde bile ergenlerin temel kişilik özellikleri yaşadıkları duygu düzenleme güçlükleri ile ilişkili bulunmuştur. Son olarak, ergenlerin algıladıkları çocuk yetiştirme davranışlarının duygu düzenlemelerini olumsuz etkilediği ve dolayısı ile psikolojik sorunlara neden olduğu bulunmuştur. Bulgular literatür temelinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Parents remain to be effective in adolescents? emotional development. However, emotion socialization research is fundamentally based on studies conducted in infancy through middle childhood, but late childhood and adolescence have been largely ignored. Therefore, the current study aimed to make contribution to the current literature investigating factors associated with adolescents? emotion regulation difficulties. As the first part of the study psychometric properties of the Difficulties in Emotion Regulation Scale (DERS) were examined among Turkish adolescent sample. A total of 312 high school students (161 females and 141 males) whose ages ranged between 14 and 17 years participated in the study and findings indicated strong evidence for the utility of the DERS as a measure of emotion regulation difficulties in adolescents.The main study consists of three different purposes. First, discrepancies between mothers? and adolescents? reports on adolescents? emotion regulation difficulties were examined. Second, factors associated with adolescents? emotion regulation difficulties such as mothers? emotion regulation, psychopathology, and personality traits, maternal rearing behaviors, and adolescents? personality traits were explored. Lastly, mediating roles of emotion regulation difficulties on the relationship between adolescents? perception of their mothers? maternal rearing behaviors and their psychological problems were examined. Participants of this research were 595 first-grade high school students aged between 14 and 16 years, and 365 mothers from eight different high schools in Ankara. Data was collected from both adolescents and their mothers through questionnaire packets. Adolescents? questionnaire set consisted of scales measuring emotion regulation difficulties (DERS), positive and negative affect scale (PANAS), maternal rearing behaviors (EMBU), basic personality traits (Big Five), and adolescents? externalizing (SDQ) and internalizing symptoms (CDI). Similarly, mothers? questionnaire set consisted of scales measuring emotion regulation difficulties (DERS), children?s emotion regulation (DERS), Brief Symptom Inventory (BSI), maternal rearing behaviors (EMBU), and basic personality traits (Big-Five). The results indicated that adolescents, both boys and girls, reported higher levels of difficulties in emotion regulation for themselves as compared to reports of mothers for their children. As expected, adolescents? basic personality traits were significantly associated with their emotion regulation difficulties even after controlling the effects of socio-demographic variables, mothers? emotion regulation, psychological symptoms and their maternal rearing behaviors. Finally, mediation analyses indicated that the link between perceived maternal rearing behaviors and adolescents? psychological problems occurs through emotion regulation difficulties of adolescents. Findings were discussed within the relevant literature.