The mediating role of coping strategies in the basic personality traits ptg and locus of control ptg relationships in breast cancer patients
Meme kanseri hastalarında temel kişilik özellikleri travma sonrası gelişme ve kontrol odağı travma sonrası gelişme ilişkilerinde başetme yöntemlerinin aracı rolü
  1. Tez No: 321173
  2. Yazar: NİHAN ÖNDER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM BOZO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bu çalışmanın amacı travma sonrası gelişmenin temel kişilik özellikleri ve kontrol odağı ile ilişkisi ve başetme yöntemlerinin bu ilişkiler üzerindeki aracı rolünü incelemektir. Çalışmaya kemoterapi/radyoterapi tedavisi alan ya da operasyon sonrası kontrolleri için hastaneye gelen 114 meme kanseri hastası kadın katılmıştır. Travma sonrası gelişme ve faktörleri bağımlı değişkenler olmak üzere toplam 72 aracılık modeli test edilmiştir. Bağımsız değişkenler temel kişilik özellikleri (dışa dönüklük, sorumluluk, geçimlilik, duygusal tutarsızlık, gelişime açıklık, olumsuz değerlik) ve kontrol odağıdır. Aracı değişkenler problem odaklı başetme, duygu odaklı başetme ve sosyal destek arama (dolaylı başetme) olmak üzere başetme yöntemleridir. Bulgulara göre, problem odaklı başetme, travma sonrası gelişme?bazı temel kişilik özellikleri (dışadönüklük, gelişime açıklık, sorumluluk, geçimlilik) ve travma sonrası gelişme?dışsal kontrol odağı ilişkilerinde anlamlı aracı değişkendir. Bununla birlikte, duygu odaklı başetme, travma sonrası gelişmenin bazı kişilik özellikleri (sorumluluk, geçimlilik, gelişime açıklık) ve dışsal kontrol odağı ile ilişkilerinde anlamlı aracı değişkendir. Sosyal destek arama da travma sonrası gelişme?dışsal kontrol odağı ilişkisinde anlamlı olarak aracılık etmiştir. Son olarak, sonuçların çıkarımları ve çalışmanın güçlü yönleri ve sınırlılıkları ilgili literatür çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study is to investigate the relationship of posttraumatic growth with basic personality traits and locus of control, and the mediator role of coping strategies in these relationships. One hundred and fourteen women with breast cancer undergoing chemotherapy/radiotherapy treatment or come to the hospital for their post-operational follow-up appointments were recruited. Seventy two mediation models were performed for posttraumatic growth and its factors as dependent variables. The independent variables were basic personality traits (extraversion, conscientiousness, agreeableness, neuroticism, openness to experience, and negative valence) and locus of control. The mediators were coping strategies that is problem-focused coping, emotion-focused coping, and seeking social support (indirect coping). The results suggested that problem-focused coping was a significant mediator in PTG?some basic personality traits (extraversion, openness to experience, conscientiousness, agreeableness) and PTG? external locus of control relationships. Moreover, emotion-focused coping was a significant mediator in the relationship of PTG with some personality traits (conscientiousness, agreeableness, and openness to experience) and external locus of control. Seeking social support did also mediate PTG?external locus of control relationship. The implications of the findings, and the strengths and limitations of the study were also discussed in the light of the literature.