Psychological predictors of problem gambling behaviors
Sorunlu kumar oynama davranışlarının psikolojik yordayıcıları
  1. Tez No: 321174
  2. Yazar: KUNTAY ARCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. NURAY KARANCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 297
Özet
Kumar oynama, bazıları için değişen şiddette sorunlara neden olurken, büyük çoğunluk için olumlu bir deneyimdir. Her ne kadar kumar oynama büyük çoğunluk için eğlenceli bir deneyim olmaya devam etse de yapılan prevalans çalışmaları patolojik kumar oynamanın diğer psikopatolojik tanılar kadar yaygın olduğunu ortaya koymaktadır. Kumar ile ilişkili verilerin çoğu Batıda yürütülmüş çalışmalardan gelirken, Türkiye örneklemimde sorunlu ya da patolojik düzeyde kumar oynayanların özelliklerini belirlemeye yönelik olarak yapılmış araştırmaların sayısı son derece sınırlıdır. Bu çalışmada kumar oynama ile ilişkili iki ölçeğin Türkçeye uyarlamasının yapılması hedeflenmiş, kumar oynama şiddeti ve kumardan kaynaklanan olumsuzluklar bağlamında Türkiye'de kumar oynayan kişilerin kumar katılımı, kişilik, duygu-durum, kognisyon ve motivasyonlarının incelenmesi hedeflenmiştir. Bu amaçlar doğrultusunda, at yarışı ve spor müsabakaları üzerine bahis oynatılan bayilerde kumar oynayan 357 erkek katılımcı çalışmanın örneklem grubunu oluşturmuştur. Çalışmanın bulguları, katılımcıların aldıkları kumar şiddeti ve kumardan kaynaklanan zarar puanları göz önünde bulundurulduğunda, Türk örnekleminde kumar ile ilişkili araştırmaların yapılmasının gereğini ortaya koymuştur. Kumar ile İlişkili Düşünceler Ölçeği ve Kumar Motivasyonları Ölçeği'nin Türkçe versiyonları, güvenilirlik ve geçerlilik analizleri sonuçları göz önünde bulundurulduğunda tatmin edici psikometrik özellikler göstermiştir. Ayrıca, görece yüksek olumsuz duygu-durum, nörotik kişilik özellikleri, kumar ile ilişkili düşünceler, kaçınma motivasyonu ve kumar katılımı düzenli kumar oynayan Türk örneklem grubunda patolojik düzeyde kumar oynama ile ilişkili bulunmuştur. Kumar katılımı ise kumar ile ilişkili düşünceler ve kumar oynama motivasyonları ile kumar oynama şiddeti arasındaki ilişkiyi yordamıştır. Bu ve ilişkili diğer bulgular uygun kumar oynama literatürü bağlamında sunulmuş ve tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Gambling becomes a source of difficulties of varying severity for some individuals whereas it is a positive experience for most of other people. Although gambling continues to be an entertaining activity for the majority of gambling individuals, prevalence rates suggest that pathological gambling is not low compared to other types of diagnosis. Most of the data with respect to gambling is from Western gambling literature, whereas research investigating the associated features of problem and pathological gamblers are very limited in the Turkish sample. The present study aimed to adapt two gambling-related instruments into Turkish and subsequently to examine the contributory roles of gambling participation, personality, affect, cognition, and motives of Turkish gamblers on gambling severity and gambling-related harm. The present study sample consisted of 357 males who were gambling in the sports and horse-races betting terminals. The findings pointed out it is important to conduct gambling research with Turkish samples considering the gambling severity and harm scores of the participants. The Turkish versions of Gambling-Related Cognitions Scale and Gambling Motives Scale showed promising psychometric properties with respect to their reliability and validity analyses. Besides, relatively higher negative affect, neuroticism, gambling-related cognitions, avoidance motive, and gambling participation were found to be associates of probable pathological gambling among Turkish regular gambling individuals. Moreover, the relationships of gambling cognitions / motives and gambling severity were mediated by the gambling participation. The main findings and related findings of the present study together with their implications are reported and discussed within the relevant gambling literature.