Kümülatif travma ile ilişkili travma sonrası süreçlerin incelenmesi
Examination of post-traumatic processes associated with cumulative trauma
  1. Tez No: 953838
  2. Yazar: SARE BEYZA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELA ARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Kümülatif (birikimli) travma, bireylerin yaşamları boyunca maruz kaldıkları benzer veya farklı, tekrarlanan travmatik deneyimlerin toplamı olarak tanımlanır ve psikopatoloji ile arasındaki ilişki önemli bir araştırma alanıdır (Kira, 2008; Kira vd., 2013). Mevcut çalışmanın amacı kümülatif (birikimli) travma mağduru bireylerin travma ile başa çıkma algısı, duygu düzenleme güçlüğü ve travma sonrası stres belirtileri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu çerçevede, 461 katılımcıya Birikimli Travma Ölçeği-Kısa Formu, Travma ile Başa Çıkabilme Algısı Ölçeği (TBÇA), Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği-Kısa Form (DDGÖ-16) ve Travma Sonrası Stres Tanı Ölçeği (TSSTÖ) - Stres Belirtileri Alt Ölçeği uygulanmıştır. Demografik veriler ışığında yapılan analizler doğrultusunda; katılımcıların kümülatif travma ve travma sonrası stres belirtileri düzeyleri cinsiyet, yaş ve sosyo-ekonomik düzey temelinde farklılık göstermektedir. Araştırmada kümülatif travmanın duygu düzenleme güçlüğü, travma ile başa çıkabilme algısı ve travma sonrası stres belirtileri ile ilişkisini test etmek için korelasyon analizleri yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre kümülatif travma, DDGÖ-16'nın tüm alt boyutlarını ve TBÇA'nın alt boyutlarından gelecek odağını anlamlı düzeyde yordamaktadır. Buna ek olarak kümülatif travmanın tüm alt boyutları, TBÇA'nın alt boyutlarından gelecek odağı ve DDGÖ-16'nın tüm alt boyutları travma sonrası stres belirtilerini anlamlı düzeyde yordamaktadır. Son olarak kümülatif travma ile travma sonrası stres belirtileri arasındaki ilişkide duygu düzenleme güçlüğünün tüm alt boyutlarının (açıklık, amaçlar, dürtü, stratejiler, kabul etmeme) kısmi aracılık rolünün anlamlı olduğu bulunmuştur. Çalışmanın bulguları ilgili alanyazın ışığında tartışılmış, gelecekte yapılacak araştırmalara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Cumulative trauma is defined as the sum of similar or different, repeated traumatic experiences that individuals are exposed to throughout their lives and its relationship with psychopathology is an important area of research (Kira, 2008; Kira et al., 2013). The aim of the current study is to examine the relationship between the perception of coping with trauma, emotion dysregulation and posttraumatic stress symptoms of cumulative trauma victims. In this framework 461 participants were administered the Cumulative Trauma Scale Short Form (CTS-S), The Perceived Ability to Cope With Trauma Scale (PACT), Difficulties in Emotion Regulation Scale-Brief Form (DERS-16) and the Posttraumatic Diagnostic Scale (PDS) - Stress Symptoms Subscale. In line with the analyses made in the light of demographic data; the levels of cumulative trauma and post-traumatic stress symptoms of the participants differ on the basis of gender, age and socio-economic level. In the study, correlation analyses were conducted to test the relationship between cumulative trauma and difficulty in emotion regulation, perception of coping with trauma and posttraumatic stress symptoms. According to the results of the analyses, cumulative trauma significantly predicts all sub-dimensions of DERS-16 and future focus, one of the sub dimensions of PACT. In addition to this, all sub-dimensions of cumulative trauma, future focus, one of the sub-dimensions of PACT, and all sub-dimensions of DERS-16 significantly predicted posttraumatic stress symptoms. Finally the partial mediating role of all sub-dimensions of emotion dysregulation (clarity, goals, impulsivity, strategies, non-acceptance) in the relationship between cumulative trauma and posttraumatic stress symptoms was found to be significant. The findings of the study were discussed in the light of the related literature and suggestions for the future research were presented.