Compensatory nature of mixed stereotypes: An investigation of underlying mechanisms in the framework of Stereotype Content Model
Karışık içerikli kalıpyargıların telafi edici doğası: Altta yatan mekanizmalar üzerine Kalıpyargi İçeriği Modeli çerçevesinde bir inceleme
- Tez No: 321175
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY SAKALLI UĞURLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışma, kalıpyargı içeriklerinin altında yatan bilişsel ve motivasyonel süreçleri birbirinden farklılaşan bağlamlarda incelemeyi amaçlamaktadır. Sunulan tez çalışması birbiriyle ilişkili iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde karşılaştırma ev ve iş kadınlarına yönelik örtük yetkinlik ve sevecenlik atıflarının altında yatan bilişsel süreç olarak önerilmiştir. Karşılaştırma sürecini incelemek için Go/No Go Çağrışım Görevinin kullanıldığı dört çalışma yapıldı. Çalışmaların sonuçları karışık içerikli örtük kalıpyargılar üzerinde karşılaştırma sürecinin önemli bir etkisi olduğunu gösterdi. Gruplar ve özellikler karşılaştırmanın olmadığı bir bağlamda sunulduğunda karışık içerikli kalıpyargılar gözlenmedi (Çalışma 1). Bununla birlikte, karşılaştırmalı bağlam kullanıldığında örtük kalıpyargı içerikleri açık bir şekilde gözlendi. Son olarak, ev ve iş kadınlarına yönelik örtük kalıpyargı içerikleri ölçüm bağlamının hangi yanının değişimlendiğine bağlı olarak şekillendi (Çalışma 3'te gruplar, Çalışma 4'te ise özellikler karşılaştırılmalı olarak sunuldu). Tez çalışmasının ikinci bölüünde karşılaştırma süreci telafi etme eğilimi ile ilişkilendirildi. İki çalışma yürütülerek Sistemi Meşrulaştırma Kuramı çerçevesinde telafi etme eğilimi incelendi. İlk çalışmada (Çalışma 5) hedef grupların sunum sıralaması değişimlendi. Böylelikle katılımcıların değerlendirecekleri ikinci grubu bilmemeleri sağlandı. Sonuçlar, katılımcıların ilk grup için yaptıkları değerlendirmeleri telafi etme eğiliminde olduğunu gösterdi. Ayrıca çelişik duygulu cinsiyetçilik bu telafi etme eğiliminde düzenleyici rol oynamıştır. İkinci çalışmada (Çalışma 6) her iki grup katılımcılara birlikte sunulmuştur. Bu çalışmada sıra etkisinin ve etkileşim etkilerinin anlamlı olmadığı gözlenmiştir. Çalışmaların bulguları ilgili literature bağlamında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present dissertation aims to investigate cognitive and motivational underpinnings of stereotype contents in differing contexts. This dissertation consisted of two related sections. In the first section, comparison was suggested as the cognitive process underlying the implicit competence and warmth attributions toward businesswomen and homemakers. Four studies using Go/No Go Association Task were conducted to investigate the comparison process. Findings of the studies indicated that comparison has a significant impact on implicit mixed stereotypes. Implicit mixed stereotypes were not observed when target groups and attributes were presented in non-comparative context (Study 1). However, implicit stereotype contents were obvious in comparative context (Study 2). Finally, implicit stereotype contents of homemakers and businesswomen were shaped in accordance to the part of the context that was comparative (i.e. group comparison in Study 3 and attribute comparison in Study4). In the second section of the dissertation, comparison process was related to individuals? compensation tendency. Two studies were conducted to examine the compensation tendency in the framework of System Justification Theory. In the first study (Study 5), presentation order of the target groups was manipulated. By this way, participants were not aware of the second group. Findings indicated that participants tended to compensate their first ratings toward homemakers and businesswomen. Furthermore, ambivalent sexism moderated the compensation tendency. In the second study (Study 6), both groups were presented together. Neither order of presentation nor its interactions were significant. Findings of the studies were discussed in the light of relevant literature.