Endüstriyel yüklerdeki reaktif güç için bir kompansatör
A Reactive power compensator for industrial loads
  1. Tez No: 5307
  2. Yazar: GÜNGÖR BAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. DOĞAN ÇALIKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
ENDÜSTRİYEL YÜKLERDEKİ REAKTİF GÜÇ İÇİN BİR KOMPANSATÖR (Yüksek Lisans Tezi) Güngör BAL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 1988 ÖZ Reaktif güç isteği hızlı ve sürekli olarak değişen endüstriyel yüklerde, kademeli ayar yapan kompansatörler yetersiz kalmaktadır. Bu gibi yüklerin güç-katsayısının düzeltilmesinde statik tristör kontrollü kompansatörler kullanılmaktadır. Bu çalışmada, reaktif güç isteği hızlı ve sürekli olarak değişen yükler için sabit kondansatörlü-tristör kontrollü reaktör tipi bir kompansatör geliştirilmiştir. Bu kompansatör, yük akımının reaktif bileşenini esas alarak, reaktif güç kompanzasyonu sağlamaktadır» Kompansatör laboratuvar yüklerinde kullanılmış, hızlı ve sürekli bir kompanzasyon yaptığı görülmüştür. II
Özet (Çeviri)
A REACTIVE POWER COMPENSATOR FOR INDUSTRIAL LOADS (M.Sc.Thesis) Güngör BAL GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 1988 ABSTRACT Step compensators may be insufficient for industrial loads with fast and continuously changing reaktive power. For improving the power factor of such loads, static thyristor controlled compensators are used. In this study, a thyristor controlled reactor with a fixed capacitor is designed for loads whose reactive power demands change rapidly and continuously. This compensator take into account the reactive component of current load and provides reactive power compensation. The compensator has been used on laboratory type loads, fast and continuous compensation has been observed. Ill