Strategic constructions of national identity by political leaders in Turkey
Türkiye?deki politik liderlerin stratejik ulusal kimlik kurulumları
- Tez No: 321178
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU CİNGÖZ ULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Siyasal Bilimler, Psychology, Political Science
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışma Türk ulusunun sınırlarının, ona atfedilen normların ve siyasi temsil iddialarının Türkiye'deki siyasi parti liderleri tarafından nasıl inşa edildiğini araştırmıştır. Liderlerin ulusal kimlik inşalarının partilerin kolektif planlarıyla örtüşmesi ve seçmen gözünde temsiliyet iddialarını kuvvetlendirme amaçlı olması beklenmiştir. Çalışmanın bir diğer amacı liderlerin Kürt nüfusunu Türk ulusu tanımına nasıl dahil ettiğinin söylemsel analizidir. Bu nedenle kullanılacak verinin AK Parti, MHP ve CHP'nin Doğu ve Güneydoğu Anadolu illerindeki 2011 Genel Seçimleri öncesi miting konuşmaları olması kararlaştırılmıştır. Analiz bulgularına göre üç lider ulusal bayrağı, resmi dili, toprak bütünlüğünü ve üniter devleti Türk ulusunun ortaklaştığı konular olarak inşa etmişlerdir. Farklılaştıkları konular ise yurttaşları birbirine bağlayan ilişkinin doğası üzerinden olmuştur. Erdoğan (AK Parti) dindaşlık vurgusu yaparken; Bahçeli (MHP) ortak tarih ve kültürün, Kılıçdaroğlu (CHP) ise vatandaşlık bağının altını çizmiştir. Ulus kurulumları ulusa atfedilen normları da içermiş ve bu normlar parti liderlerinin temsiliyet güttükleri konularla örtüşmüştür. Parti liderleri retoriklerini kurarken ulusal kategorilerden yararlandıkları gibi evrensel ve diğer sosyal kategorileri de (bu çalışmada siyasetçi kategorisi) kullandığı görülmüştür. Sosyal kategorileri verili kabul etmek sosyal değişim önündeki bir engeldir. Bu nedenle hizmet ettikleri amaçları araştırmak, bu çalışmada olduğu gibi, sosyal kategorizasyonun etkileriyle mücadele edenleri güçlendirmek niyetini taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The present study examines how political party leaders in Turkey strategically construct boundaries of the Turkish nation, which norms they attribute to it, and the prototypicality claims of these party leaders regarding the nation. Leaders? national identity constructions are expected to be in line with their parties? collective projects and serve to increase their claims of representativeness in the eyes of the electorate. A secod aim of the study is to inquire leaders? attempts in rhetorically including the Kurdish population to the Turkish nation construction. The particular context was 2011 General Elections and the data was composed of campaign speeches of AK Parti, MHP and CHP. The campaign speeches given at Eastern and Southeastern regions of Turkey prior to the elections constituted the data. The analysis revealed that three leaders consensualized on the national flag, the official language, the unity of the land and the state as the claimed commonalities of the Turkish nation. Differences emerge when elaborating on the nature of the binding relationship between nationals. Erdoğan (AK Parti) puts more emphasis on religion, Bahçeli (MHP) underlines shared history and culture and Kılıçdaroğlu (CHP) depicts a nation based on citizenship. Nation constructions also involve attribution of national norms that also differ among parties and coincide with the topics over which leaders claim prototypicality. Apart from invoking national categories, party leaders argued over universal and other social categories (in this study; politician category) when constructing their rhetoric. Taking social categories for granted impairs the possibility of social change. Therefore, examining strategic purposes these categories serve, as in this study, is intended to empower those who struggle through their effects.