Psychosocial correlates of breast self examination and mammography
Kendi kendine meme muayenesi ve mamografinin psikososyal bağıntıları
- Tez No: 321179
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM BOZO-İRKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmanın amacı meme kanseri olmayan kadınlardaki psikososyal değişkenler (beş faktör kişilik özellikleri, iyimserlik, Sağlık İnanç Modeli, meme kanseri korkusu, mamografi kendine güven ve sosyal destek) ile kendi kendine meme muayenesi (KKMM) ve mammografi arasındaki ilişkiyi incelemektir. Katılımcıların sosyal desteklerini ölçmek amacı ile MOS sosyal destek ölçeği 1. çalışma kapsamında Türk kültürüne uyarlanmıştır. Birinci çalışma 241 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Bulgular, MOS sosyal destek ölçeğinin Türk versiyonunun yeterli psikometrik özelliklere sahip olduğunu göstermiştir. Ikinci çalışmanın örneklem grubunu meme kanseri olmayan 230 kadın oluşturmuştur. Bağımsız gruplarda t-testi sonuçları Sağlık İnanç Modeli kavramları içerisinden algılanan yarar, engel, güven ve sağlık motivasoyonunun KKMM uygulayan ve uygulamayan kadınları anlamlı düzeyde farklılaştırmıştır. Ancak, Sağlık İnanç Modeli kavramları mamografi yaptıran ve yaptırmayan kadınları ayrıştıramamıştır. Bunun yerine, sosyal destek mamografi yaptıran ve yaptırmayan kadınları anlamlı düzeyde ayrıştırmıştır. Mammografi ve KKMM için iki hiyerarşik lojistik regresyon uygulanmıştır. Beş factor kişilik özellikleri ve iyimserlik ilk basamağa girilmiştir. Sağlık İnanç Modeli faktörleri ve öz etkinlik ikinci bsamağa girilmiştir. Meme kanseri korkusu üçüncü basamağa eklenmiştir ve son basamakta sosyal destek ölçenleri denkleme eklenmiştir. KKMM için Sağlık İnanç Modeli'den güven ve yatkınlık haricinde anlamlı yordayıcı bulunmamıştır. Mamografi için hiyerarşik lojistik regresyon analizi sadece son basamakta girilen sosyal desteğin yordayıcı olduğunu göstermiştir. Çalışmanın güçlü ve zayıf yönlerinin yanısıra, çıkarımlar da tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to examine the relationship between psychosocial correlates (big 5 personality traits, dispositional optimism, the Health Belief Model, breast cancer fear, mammography self efficacy, and social support) and breast self examination (BSE) and mammography in breast cancer-free women. In order to measure the social support of the participants, the MOS social support survey was adapted to Turkish culture in the scope of study 1. The sample of the study 1 included 241 participants. The analyses showed that Turkish version of the MOS social support survey had satisfactory psychometric properties. The sample of the study 2 was composed of 230 asymptomatic women for breast cancer. Independent samples t-test results indicated that among the Health Belief Model notions, perceived benefit, barrier, confidence, and health motivation significantly differentiated women who practiced BSE and who did not. However, the HBM notions were not able to differentiate women who had mammography and who did not have. Instead, social support significantly clarified the difference between women who had mammography and women who did not have. Two hierarchical logistic regression analyses were carried out for BSE and mammography. Big 5 personality traits and dispositional optimism were entered at the first step. The HBM factors and self efficacy were entered at the second step. Breast cancer fear was added at the third step; and for the last step social support measures were added to the equation. For BSE, hierarchical logistic regression yielded no significant predictors but BSE confidence and susceptibility from the HBM. For mammography, the hierarchical logistic analysis resulted that only functional support, which was entered at the fourth step was significant. The strengths and limitations, as well as the implications of the findings, were discussed.