The nature of acquisition and processing of island constraints by Turkish learners of English
İngilizce öğrenen Türklerin ada kısıtlamalarını edinim ve işlemlemeleri
- Tez No: 321189
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ ZEYREK, YRD. DOÇ. DR. MARTİNA GRACANİN YÜKSEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, İngilizce'yi ikinci dil olarak öğrenen Türklerin ada kısıtlamalarını edinimlerinin incelenmesi yoluyla Doğrudan Transfer-Doğrudan Erişim (DTDE) savının sınanmasıdır. DTDE'ye göre, ikinci dil öğrenenlerin ED'ye erişimi her aşamada mümkündür ve kademeleri olarak dilbilgisi yeniden yapılandırılır. Çalışmanın diğer amacı, ikinci dil edinenlerin iki cümleli soruları işlemleme modellerinin tespit edilip anadil konuşucularıyla benzerlik taşıyıp taşımadığının saptanmasıdır.Bu çalışmada dört deney uygulanmıştır. İlk iki deney İngilizceyi ikinci dil olarak öğrenenlerin ada kısıtlamalarını edinimleri ve işlemlemelerinin araştırılması amaçlar. Bu uygulamalarda 2 deney grubu (30 orta seviye İngilizce konuşucusu- 30 ileri seviye İngilizce konuşucusu) ve 1 kontrol grubu (30 anadil konuşucusu) yer almıştır. Üçüncü ve dördüncü deney İngilizce ve Türkçede anlam belirsizliklerinin çözümleme stratejilerinin ve ada kısıtlamalarının geçerli olup olmadığının sınanmasını amaçlar. Bu çalışmaların her birinde 30 Türkçe anadil konuşucusu yer almıştır.Çalışmanın sonunda, Türkçe ve İngilizcede farklı işlemleme stratejilerinin uygulandığı ve Türkçede ada kısıtlamalarının geçerli olmadığı görülmüştür. Ayrıca, ikinci dil edinenlerin ED'ye erişiminin mümkün olduğu ve ikinci dilin yapısının gelişimsel bir modele tabi olduğu saptanmıştır. İkinci dilde işlemleme stratejilerinin anadil konuşucularının uyguladığı stratejilerle kademeli olarak benzeştiği de gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The primary goal of this thesis was to test the validity of the Full Transfer Full Access (FTFA) Hypothesis on the acquisition of island constraints by Turkish learners of English. The FTFA Hypothesis claims that L2ers have access to UG even at the initial state, which is assumed to be the final state of L1, and there is a gradual restructuring of L2 grammar. The second goal was to investigate whether Turkish learners of English employ the same parsing strategies in bi-clausal wh-questions. If so, the results would support the Continuity Hypothesis arguing that Universal Parser is available in SLA.Four experiments were conducted in this study. The first two experiments were devised to shed light on the acquisition and processing of island constraints. Two experimental groups (30 intermediate and 30 advanced learners of English) and a control group (30 native speakers of English) were employed for these tests. The third and fourth experiments were administered to display whether there were similarities between the way native speakers of Turkish and English resolve ambiguities and whether island constraints were operative in Turkish. 30 native speakers of Turkish participated in these experiments.The results showed that different processing strategies for the resolution of ambiguities were employed in English and Turkish and island constraints were not operative in Turkish. Besides, Turkish learners of English had access to UG and there was a developmental pattern for the restructuring of L2 grammar. Furthermore, a gradual approximation to the native speakers? parsing strategies was observed.