The first year of English teaching in a rural context: A qualitative study at an elementary school in Turkey
Kırsal bir ortamda İngilizce öğretmenliğinde ilk yıl: Türkiye'de bir ilköğretim okulunda nitel bir çalışma
  1. Tez No: 321190
  2. Yazar: ZEYNEP BAŞER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. A.CENDEL KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışma, Orta Anadolu'da kırsal bir ilköğretim okulu ve toplumun İngilizce eğimini nasıl konumlandırdığını ve kırsal ortamın mesleğe yeni başlayan bir İngilizce öğretmenin mesleki kimliği ve eğitim uygulamalarını nasıl şekillendirdiğini incelemeyi amaçlamıştır. Bu amacı gerçekleştirmek için nitel bir durum çalışması yürütülmüştür. Gerekli veriler, üç ana yöntemle elde edilmiştir; yarı-yapılandırılmış görüşmeler, zaman ve hareket etüdü, ve açık-uçlu anket. Tüm görüşmeler ses kaydı yapılmış, ve kelimesi kelimesine çözümlenmiştir. Zaman ve hareket etüdü, İngilizce öğretmeninin okuldaki hareketlerinin kaydını içermektedir. Bu bağlamda, öğretmen hem sınıf içi hem sınıf dışında iki ay boyunca gözlemlenmiş ve hareketleri 60 saniye aralıklarla not edilmiştir. Ayrıca, İngilizce'yi programlarında zorunlu ders olarak alan öğrencilere açık-uçlu anket dağıtılmıştır. Veriler düzenli olarak dosyalanmış, kodlama ve ortaya çıkan konuları yorumlama yoluyla analiz edilmiştir. Sonuçlar, kırsal alanlarda başarılı bir öğretmen olabilmenin dört anahtarını ortaya çıkarttı. Bunlar, kırsal yaşamı anlama, kırsalda öğretmenlik için istek, öğretmenlik mesleği için istek, ve öğretmenliğe iyi hazırlanmış olmaktır. Ayrıca, kırsal bir ilköğretim okulu ve toplumunun nitelikli İngilizce eğitimine önem verdiği; fakat, eğitim uygulamalarını etkili dil öğrenmede yeterli bulmadıklarını göstermiştir. Bu nedenle, İngilizce dersine öncelik verilmedi. Son olarak, sonuçlar mesleğe yeni başlayan bir öğretmenin kırsalda karşılaşabileceği zorlukları da açıklamıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to explore how a rural elementary school and community situated English language education in Central Turkey, and how the rural context shaped a beginning English language teacher?s professional identity and teaching practices. In order to achieve this goal, a qualitative case study was conducted. The required data were obtained through three major methods; semi-structured interviews, a time and motion study, and an open-ended questionnaire. The interviews were all audio-recorded and transcribed verbatim. The time and motion study involved the recording of the English language teacher?s actions at the school. In this regard, the teacher was observed both in and out of the class during a two-month period and his actions were noted down at 60-second intervals. In addition, an open-ended questionnaire was delivered to the students taking English as a compulsory subject in their curriculum. The data were organized in separate files regularly, and analyzed by coding, and interpreting the emerging themes. The results revealed four keys to being a successful teacher in the rural setting. These included appreciation of rural life, passion for rural teaching, aspiration for teaching profession, and being well-prepared for teaching. It was also concluded that the rural elementary school and its community had general appreciation for quality English language education; however, they did not find teaching practices sufficient for effective language learning. Thus, English was not on the top of their list. Lastly, the results also shed light on the rural challenges that a beginning teacher might face.