Taking a critical step on the way to critical reading: Investigation into critical reading discourse of freshman fle students in an advanced reading and writing course
Eleştirel okuma yolunda önemli bir adım: İngilizce öğretmenliği birinci sınıf öğrencilerinin eleştirel okuma becerilerinin ileri okuma ve yazma dersi bağlamında incelenmesi
- Tez No: 321192
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL DALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışma ODTÜ Yabancı Diller Eğitimi İngilizce Öğretmenliği Bölümünde öğrenim gören yirmi yedi birinci sınıf öğrencisinin eleştirel okuma becerilerini gözlemek ve araştırmak için yapılmıştır. Bunun yanı sıra; geri dönüt, eğitim ve zamanın da öğrencilerin eleştirel okuma becerilerini nasıl şekillendirdiği araştırılmıştır. Veriler hem yazılı hem de derslerin kamera çekimleri olmak üzere Yabancı Diller Eğitimi Bölümünde birinci sınıf öğrencilerinin aldığı İleri Okuma ve Yazma I ve II derslerinden toplanmıştır. Verilerin analizi öğrencilerin eleştirel okumasının yorumlayıcı, değerlendirici ve tepkisel bağlamdan oluştuğunu göstermiştir. Değerlendirici bağlam diğer bağlamlara kıyasla öğrencilerin yazılı ve sözlü performanslarında kısıtlı bulunmuştur. Ayrıca öğrenciler metinlerin içeriklerini biçimlerinden daha fazla değerlendirdikleri görülmüştür. Akademik yazma eğitimin eleştirel okumadan çok eleştirel düşünceyi geliştirdiği de bulgular arasındadır.
Özet (Çeviri)
This case study is conducted in order to observe and investigate the critical reading discourse of twenty seven freshman pre service teachers of English at the department of foreign language teaching at METU. In addition, it attempts to answer the question how the critical reading discourse of the students? are shaped through feedback, instruction and time. The extensive data (both written and audio-visual data) is collected in the Advanced Reading and Writing I and II courses which are offered to the first year students at the FLE department. The results of the analysis of the data indicate that the critical reading discourse of the freshman pre-service teachers of English at METU involves interpretive, evaluative and responsive discourse. Evaluative discourse is found to be limited in students? written work and discussions when compared to interpretive and responsive discourse. The students also usually tend to evaluate the content of the texts rather than form of them. It is also found that instruction on academic writing foster critical thinking but it is not sufficient to encourage critical reading.