Instructors' use of culture in foreign language classes at a state university in Turkey
Türkiye?de bir devlet üniversitesinde çalışan öğretim elemanlarının yabancı dil sınıflarında kültür kullanımı
- Tez No: 321191
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. CENDEL KARAMAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2012
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu tez, İstanbul, Türkiye'de bir devlet üniversitesinde çalışan öğretim elemanları tarafından yabancı dil sınıflarında kültür kullanımını analiz eder. Bu çalışmanın amacı kültürel miras sahibi bir şehirde olan (İstanbul) bu üniversitenin Yabancı Diller Yüksekokulu'nda dil derslerinde kültür öğretimine yeterli miktarda dikkat edilip edilmediğini; öğretim elemanlarının kültür bilgilerini korumak ve bunları ders içeriğine entegre etmek için kendilerini geliştirmek adına ellerinden geleni yapıp yapmadığını ve de kültürü derste nasıl öğrettiklerini belirlemektir. Bu çalışmanın verisi öğretim elemanlarına dağıtılan bir anketle toplanmıştır ve bu araç araştırmacıya mülakat yapacağı insanları belirlemede yönlendirici olmuştur. Mülakat yapılan katılımcılar üç gruba ayrılmıştır: Kültürü yüksek oranda kulananlar ?HUC? diye isimlendirilmiş, kültürü ortalama oranda kullananlar ?MUC? diye isimlendirilmiş ve kültürü az kullananlar ?LUC? diye adlandırılmıştır. Çalışmanın sonuçları öğretim elemanlarının kendilerini bu konuda geliştirmeyi ve buna derslerinde zaman ayırmayı müfredatın zaman sınırlandırmaları ve ders içeriklerinin yoğunluğu nedeniyle zor bulduklarını göstermiştir. Dahası, HUC grubundaki öğretim elemenları hedef kültürden bahsederken, NUC grubundakiler sınıfta Türk kültürünü işlediklerini söylemişlerdir. MUC grubundaki katılımcılar hem Türk kültüründen hem hedef kültürden bahsetmişlerdir. Bundan dolayı, okulun programında kültürün derslere entegre edilmesi için bazı değişiklikler gereklidir ve öğretim elemanları hizmet içi eğitim programları yardımıylak kültür öğretimi konusunda eğitilmelilerdir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the use of culture in foreign language classes by the instructors working in a state university in Istanbul, Turkey. The purpose of the study is to determine whether a sufficient degree of attention is paid to culture-teaching in the language classes of the School of Foreign Languages in a state university which is located in a city with a rich cultural heritage (Istanbul) and whether the instructors do their best to maintain or improve their cultural knowledge so as to integrate it in their lessons as well as how they teach culture in their lessons. The data were collected with a questionnaire distributed to the instructors and this instrument was used as guidance by the researcher to select the people to interview. The interviewees were divided into three groups: The ones who showed high utilization of culture were named as ?HUC?, the ones with moderate utilization of culture were called ?MUC? and the ones with low utilization of culture were named ?LUC?. Results of the study showed that the instructors found it difficult not only to improve themselves on this issue but also to allocate a great deal of time to it in the lessons because of the time restrictions of the curriculum of the school and the intense syllabi of their courses. Also, instructors in the HUC group mentioned target culture more, whereas the ones in the LUC group said that they covered Turkish culture in their classes. The interviewees in the MUC group mentioned both the Turkish culture and the target culture. Thus, some modifications in the curriculum of the school are necessary to integrate culture into the lessons and the instructors should be trained on culture teaching with the help of in-service teacher training programs.