Examining perceptions and processes of quality assurance in preparatory English language programs in Turkish higher education institutions
Türkiye'deki yüksek öğretim hazırlık İngilizce dil programlarında kalite güvence süreçlerinin ve algılarının incelenmesi
  1. Tez No: 321193
  2. Yazar: OYA BAŞARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL DALOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 271
Özet
Bu tez çalışması Türkiye'deki yüksek öğretim kurumlarının hazırlık İngilizce programlarına çalışan yönetici, öğretim elemanı ve öğrencilerinin kalite güvence süreçlerini nasıl algıladıklarını ve ne olmasını istediklerini saptamayı amaçlamış ve bu programlara uygun kalite güvence süreçleri önermeyi amaçlamıştır. Çalışma, kalite güvencesi konusunda bir birlik oluşmadığını göstermiş ve İngilizce dil eğitiminde kalite güvencesi arayışlarının ancak kurum içinde çözülebileceği sonucuna varmıştır. Bu nedenle, Türkiye'deki yüksek öğretim kurumlarında sunulan dil programlarının eğitim kalitesini sürekli iyileştirmeye katkıda bulunacağı düşünülen bir“kalite denetim çerçevesi”önerisinde bulunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to explore the perceptions of quality assurance and its processes of key stakeholders in preparatory English language programs in Higher education institutions in Turkey. The findings of the study show that key stakeholders hold different perceptions of these concepts and have different expectations from its processes. A“quality assurance framework”is suggested to help these programs construct a shared understanding of these concepts in their institutions and design their own processes for continuous improvement of their educational provisions.