Lise öğrencilerinin çevreye yönelik bilgi ve tutumları
Environmental attitudes of secondary school students
- Tez No: 321237
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR ÖZTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Çevre sorunlara karşı bireysel ve toplumsal duyarlılık gittikçe artmakta olup, özellikle küresel ısınma ve sera gazları gündemin önemli konularını oluşturmaktadır. Küresel ısınma ve sera gazlarının etkisi görsel ve yazılı basında geniş olarak işlenmektedir. Küresel ısınmanın bazı fiziksel, kimyasal ve biyolojik olayları içermesi nedeniyle anlaşılmasında zorluklar söz konusudur. Lise müfredat programlarında sera gazları ve küresel ısınmanın etkilerine geniş olarak yer verilmesine rağmen küresel ısınma ile ilgili temel olayların açıklanmasında bazı sorunlarla karşılaşıldığı bilinmektedir.Bu çalışmanı evrenini Sivas ili Gürün ilçesinde bulunan Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi 10. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Öğrencilere daha önce Boyes ve Stanisstreet (1993) tarafından geliştirilen bir anket uygulanmıştır. Bu anket toplam 242 öğrenciye uygulanmıştır.Öğrencilerin küresel ısınma ile ilgili bazı alternatif görüşlere sahip oldukları, sera etkisine en çok katkıda bulunan gazın karbon dioksit (CO2) olduğunu öne sürdükleri, nükleer enerji üretimini küresel ısınmanın ana sebebi olarak gördükleri saptanmıştır. Kurşunsuz benzin kullanımının ozon üretiminin artmasına, asit yağmurları'nın muhtemel nedenlerinin ise benzin ve dizelle çalışan motorlar tarafından salınan gazlar olabileceğini öne sürmüşlerdir. Öğrencilerin ekolojik olaylar ve besin zinciri ile ilgili temel olayları anlayabildikleri, ağır metallerin ekosistem için zararlı etkilerini ve yenilenemeyen atık maddelerin çevreye zararlı etkileri ve dönüşümlerinin zorluğunu bildiklerini söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
Today?s sensibility toward to environmental issues gradually is increase, specially global warming and sera gases are prominent matters. In the press and media the effects of sera gases and global warming take place in large. It is known that global warming is included some physical, chemical and biological events, so it makes difficult understanding of subject. Although syllabus of High Schools gives a large place for global warming, it is known that there is some problematic issues which easily could lead to misconceptions.The space of this research was Gürün Industrial & Technical Vocation High school 10th Grade students. A questionnaire previously developed by Boyes and Stanisstreet (1993) has been applied to totally 242 students. It has been shown that students were have some misconceptions about sera gases and their effects into atmosphere. According to results CO2 was predominant gases which responsible for sera effect. Also they claimed that nuclear energy was the main effecting factor for global warming. Unleaded benzene was increasing ozone in atmosphere, in contrast the engine with benzene and diesel were cause of acid rains.It was has been detected that students were conscious of basic ecological events, matter cycle, the effects of heavy metals into ecosystem and matter cycling.