Lise öğrencilerinin çevreye yönelik bilgi ve tutumlarının belirlenmesi: Samsun ili örneği
High school students determination of information and attitudes towards the environment: Sample of Samsun
- Tez No: 656616
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUNİSE HANDAN GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Yapılan bu çalışmada, lise 9. ve 10. sınıf öğrencilerinin çevreye yönelik bilgi ve tutumlarının çeşitli değişkenler açısından karşılaştırılarak incelenmesi amaçlanmıştır. Tarama (survey) modeli kullanılarak yapılan araştırmada kullanılan ölçme araçları kişisel bilgi formu, çevresel tutum ölçeği ile çevre bilgi testi ve yarı yapılandırılmış görüşme formu olmak üzere dört bölümden oluşmaktadır. 5'li likert tipi ölçekten oluşan çevresel tutum ölçeği, çevre düşünce alt boyutu ile çevresel davranış alt boyutu olmak üzere iki alt boyuttan oluşmaktadır. Çevre bilgi testi ise 20 adet çoktan seçmeli 5 adet boşluk doldurma sorularını içermektedir. Araştırmada kullanılan yarı yapılandırılmış görüşme forumu ise uzman görüşü alınarak hazırlanmış 4 adet açık uçlu sorudan oluşmaktadır. Yapılan çalışmanın örneklemini Samsun ilinin merkez ilçelerinde (Atakum ve İlkadım) bulunan çeşitli liselerde öğrenim gören 9. ve 10.sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Gönüllülük ilkesi esasa alınarak çevresel tutum ölçeği ve çevre bilgi testi 825 lise öğrencisine ve yarı yapılandırılmış görüşme formu ise 69 lise öğrencisine uygulanmıştır. Verilerin analizi yapılırken çevre bilgi testi, çevresel tutum ölçeği ve yarı yapılandırılmış görüşme formu ayrı ayrı değerlendirilmiştir. Çevresel tutum ölçeğinin ve çevre bilgi testinin analizinde SPSS paket programı kullanılmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme forumunun analizinde ise içerik analizinden faydalanılmıştır. Çevresel tutum ölçeğinden elde edilen veriler öğrencilerin sınıf, cinsiyet, yaş vb.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the knowledge and attitudes of high school students. The sample of the study consists of 9th and 10th graders studying at different high schools in the province of Samsun. Qualitative and quantitative measurement instruments were used in the study in which mixed research method was used. Quantitative measurement instruments consist of three parts as personal information form, environmental attitude questionnaire and environmental knowledge test. Environmental attitude questionnaire, which is a 5-Likert type questionnaire, consists of two sub-dimensions as environmental thought and environmental behaviour. Environmental knowledge test consists of 20 multiple choice and 5 gap filling questions. Qualitative measurement instrument used in the study consists of 4 openended questions prepared by obtaining expert opinions. Quantitative measurement instruments were applied to 825 high school students, while qualitative measurement instrument was applied to 69 high school students on the basis of voluntary participation principle. Qualitative and quantitative data were evaluated separately while analysing the data. SPSS package program was used in the analysis of quantitative data, while content analysis was used in the analysis of qualitative data.