Impact of personality traits and risk attitude on individual response to risk: An experimental evidence
Kişilik özelliklerinin ve risk tutumunun bireysel risk alma tercihine etkisi: Deneysel bir kanıt
  1. Tez No: 321248
  2. Yazar: ÖZGE DİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ÖZDEMİR YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu çalışma, risk azaltma mekanizmaları olan kendi kendini sigortalama, kendi kendini koruma ve piyasada mevcut sigortayı alma tercihlerini inceleyerek sigorta sektörüne katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Öncelikle, 78 Orta Doğu Teknik Üniversitesi öğrencisine bir deneysel çalışma uygulanarak, deprem ve yangın olayları için bu mekanizmalara olan bireysel değerlendirmeler/talepler analiz edilmektedir. Bunun yanı sıra, risk tutumunun, kişilik özelliklerinin ve demografik değişkenlerin (anket kullanılarak ölçülmektedir), bu koruyucu tedbirlere biçilen değere olan etkisi incelenmektedir. Bulgular, teoriyle tutarlı olarak kendi kendini koruma ve piyasada mevcut sigortanın birbirinin yerine geçtiğini; teorinin aksine kendi kendini koruma ve piyasada mevcut sigortanın birbirinin bütünleyicisi olmadığını, bu mekanizmaların da birbirinin yerine geçtiğini göstermektedir. Dahası, bireylerin hem deprem hem de yangın olayları için kendi kendini sigortalama ve kendi kendini koruma mekanizmalarını piyasada mevcut sigortaya tercih ettikleri anlaşılmaktadır. Son olarak, bireysel yatırım tutumunun bu üç risk azaltma mekanizmasına biçilen değeri pozitif yönde etkilediği ve insanların bu mekanizmaları bir yatırım aracı olarak gördüğü anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The present study aims to contribute to insurance sector by investigating the risk reduction mechanisms: self-insurance, self-protection, and market insurance. First, individual valuations/demands for these mechanisms in fire and earthquake events are analyzed through conducting an experiment to 78 students from Middle East Technical University In addition, the effects of risk attitude, personality traits, and demographic variables (that are measured through using a questionnaire) on valuations to these precautionary actions? are examined. The findings show that, consistent with the theory, self-insurance and market insurance are substitutes to each other; contrary to the theory, self-protection and market insurance are not complements, they are also substitutes to each other. Further, individuals prefer self-protection and self-insurance to market insurance for both fire and earthquake events. Lastly, individual investment attitude is found to affect the valuations of these three risk reduction mechanisms positively concluding that people perceive these mechanisms as an investment tool.