Kutanöz melanom tanılı hastalarda sosyodemografik ve klinik özelliklerin hastalık algısı ve güneşten korunma davranışları üzerindeki etkisi
The effect of sociodemographic and clinical featureson disease perception and sun protection behavior inpatients with cutaneous melanom
  1. Tez No: 859825
  2. Yazar: ÖZLEM GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ÖZBAĞÇIVAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Giriş ve Amaç: Melanom, melanositik hücrelerden köken alan ve sıklıkla deride olmak üzere, mukoza, göz ve meninkslerde de yerleşim gösterebilen malign bir tümördür. Son yıllarda özellikle beyaz ırkta olmak üzere, tüm dünyada insidansı giderek artış göstermiştir ve ciddi bir toplumsal sağlık sorunu olarak kabul edilmektedir. Şimdiye kadar tanımlananlar arasında mutajenik rolü kanıtlanmış en önemli risk faktörü ultraviyole radyasyondur(UVR). Melanomdan korunma, melanomun tedavisi ve nükslerin önlenmesinde temel adım UV maruziyetini azaltmaktır ve bu da kişilerin güneşten korunma davranışları geliştirmesini içerir. Hastaların bireysel olarak hastalığına ilişkin algıları ve değerlendirmeleri de yaşam kalitesini ve tedaviye uyumunu belirlemektedir. Bu tez çalışmasının amacı, kutanöz melanom tanılı hastaların klinik ve sosyodemografik özelliklerinin hastalık algısına ve güneşten korunma davranışlarına etkisini değerlendirmek ve normal popülasyonla karşılaştırmaktır. Metot: 1 Temmuz 2021 ile 30 Temmuz 2022 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Anabilim Dalı polikliniğine başvuran, 18 yaş ve üzerinde kutanöz melanom tanısı almış 35 hasta ve yaş ve cinsiyet yönünden melanom hastaları ile benzer özelliklere sahip, güneşten korunma alışkanlığını değiştirebilecek melanom ve melanom dışı deri kanseri veya fotosensitif bir hastalığı bulunmayan 70 sağlıklı kontrol grubu çalışmaya dahil edildi. Hasta ve kontrol grubunu oluşturan kişilere çalışma hakkında sözel olarak ayrıntılı bilgi verilip, yazılı olarak asgari bilgilendirilmiş gönüllü olur formu imzalatıldı. Hasta ve kontrol grubunun belirlenmesinden sonra fiziksel ve sosyodemografik veriler, öz ve soygeçmiş bilgisini içeren olgu rapor formu yüz yüze dolduruldu. Yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, meslek, gelir durumu, medeni hali, yaşadığı yer, çalışma ortamı gibi sosyodemografik verileri; boy, kilo, bel çevresi, efelid (çil) varlığı, saç ve göz rengi, melanositik nevüs varlığı (sayısı ve boyutu) gibi fiziksel özellikleri; kronik hastalık varlığı, düzenli ilaç kullanımı, malignite öyküsü, melanom dışı deri kanseri öyküsü, alkol, sigara ve kahve tüketimi gibi özgeçmiş verileri; ailede malign melanom ve deri dışı malignite öyküsü gibi soygeçmiş ile ilgili verileri kaydedildi. Etiyolojide rol oynayabilecek faktörler (dispastik nevüs varlığı, kseroderma pigmentozum gibi hastalıkların varlığı, fototerapi öyküsü, immunsupresyon durumu, güneş yanığı öyküsü gibi) hem hasta hem de kontrol grubunda sorgulanırken, hasta grubunda malign melanom ilk tanı yaşı, lezyon bölgesi, histopatolojik alt tipi, breslow kalınlığı, eşlik eden mutasyonlar, evre, histopatolojik olarak melanom ile sonuçlanmış nevüs sayısı ve alınan tedaviler not edildi. Fitzpatrick sınıflandırmasına göre değerlendirilip, kişilerin deri tipleri 1-6 arasında skorlandı. Kutanöz melanom tanılı hastalarda güneş maruziyeti ve güneş yanığı öyküsüne ilişkin sorular melanom tanısı almadan önceki dönem; güneşe maruz kalma alışkanlıkları ve güneşten korunma tutumları ise melanom tanısı aldıktan sonraki döneme istinaden sorgulanıp; sağlıklı kontrol grubunda kesitsel olarak değerlendirildi. 'Yarar algısı' ve 'zarar algısı' boyutlarından oluşan Karar Alma Ölçeği (KAÖ) kullanılarak, kişilerin güneşten korunma konusundaki kararlılığı değerlendirildi. Hastalık Algısı Ölçeği'nin (HAÖ) 'hastalık hakkındaki görüşleri' ve 'hastalık nedenleri' boyutları kullanılarak, kişilerin hastalığına ilişkin yorumu, algısı ve değerlendirmeleri araştırılarak hastalık algısı değerlendirildi. Çalışma kapsamında toplanan verilerin analizi IBM SPSS 25.0 versiyonu kullanılarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Melanoma is a malignant tumor that originates from melanocytic cells and can often be located in the skin, but also in the mucosa, eyes and meninges. In the recent years, its incidence has increased all over the world, especially in the white race, and it is considered as an important public health problem. In its development, the most important risk factor with a proven mutagenic role among those identified so far is the ultraviolet radiation (UVR); the basic step in preventing melanoma, treating melanoma and preventing recurrences is to reduce the UV exposure, that is, to ensure that people develop sun protection behavior. In addition, individuals' perceptions and evaluations of the disease determine their quality of life and compliance with treatment, and in this thesis study, it was aimed to evaluate the effects of clinical and sociodemographic characteristics on disease perception and sun protection behaviors in patients diagnosed with cutaneous melanoma, comparatively among themselves and with the normal population. Methods: Between July 1, 2021 and July 30, 2022, 35 patients diagnosed with cutaneous melanoma, aged 18 years and over, who applied to Dokuz Eylül University Faculty of Medicine, Department of Skin and Venereology, and had similar characteristics to melanoma patients in terms of age and gender, who could change their sun protection habits and 70 healthy control groups without any non-melanoma skin cancer or photosensitive disease were included in the study. Detailed verbal information about the study was given to the patients and to the control group, and a written informed consent form was signed. After determining the patient and control groups, the case report form containing physical and sociodemographic data, personal and family history information was filled with face-to-face interview technique. Sociodemographic data such as age, gender, education level, occupation, income level, marital status, place of residence, working environment; physical characteristics such as height, weight, waist circumference, presence of freckles, hair and eye color, presence of melanocytic nevus (number and size); CV data such as the presence of chronic disease, regular medication use, history of malignancy, history of non-melanoma skin cancer, alcohol, cigarette and coffee consumption; Family history data, such as family history of malignant melanoma and extracutaneous malignancy, were recorded. Factors that may play a role in etiology (such as the presence of dyspastic nevus, presence of diseases such as xeroderma pigmentosum, phototherapy history, immunosuppression status, sunburn history) were questioned in both the patient and control groups, while in the patient group, age at first diagnosis of malignant melanoma, lesion area, histopathological subtype, Breslow thickness, accompanying mutations, stage, number of nevi histopathologically resulting in melanoma, and treatments received were noted. The skin types of the patients were determined according to the Fitzpatrick classification and scored between 1-6. Sun exposure and sunburn history in patients diagnosed with cutaneous melanoma, were questioned regarding the period before melanoma diagnosis; sun exposure habits and sun protection attitudes were questioned regarding the period after the diagnosis of melanoma; were evaluated cross-sectionally in the healthy control group. The Decision Making Scale (DMS), which consists of the 'perception of benefit' and 'perception of harm' dimensions, was used to evaluate the determination of individuals to protect themselves from the sun. In order to evaluate the perception of illness, the 'opinions about the disease' dimension and the 'reasons of illness' dimension of the Illness Perception Scale (IPS) were used to investigate the interpretation, perception and evaluations of people about their illness. The analysis of the data collected within the scope of the study was performed using IBM SPSS version 25.0. The results were evaluated within the 95% confidence interval, and a p value of