Price determination for bundled products: Application for a household product group
Demetli ürünler için paket fiyat belirlenmesi: Ev eşyalari ürün grubu için uygulama
- Tez No: 321249
- Danışmanlar: PROF. DR. F.N. CAN ŞIMGA MUĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tez, ev eşyaları grubu demetli ürünlerinden elde edilen gelirin dağıtılmasındaki en iyi yöntemi bulmak amacıyla yazılmıştır. Bu şekilde, müşteri algısı ve şirket menfaatlerini dengeye getirecek fiyatın belirlenmesi de amaçlanmaktadır. Gelir dağılım alternatiflerini karşılaştırmak için söz konusu şirketten alınan çeşitli veri örnekleri düzenli bir şekilde analiz edilecektir. Üç farklı ürün paketleme yöntemi; saf paketleme, karma paketleme ve paketlememe diğer konulara çerçeve olacak şekilde ele alınacaktır. Şirketin fiyatlandırma ve promosyonal politikaları değerlendirilirken, stratejilerde eş zamanlı değişiklikler önerisi getirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to search for the best way to allocate revenues gathered from a group of products in a household supplies company. In so doing, it purports to determine the price which brings customer perception and organizational benefit to equilibrium. To compare alternatives of revenue allocation methods, data obtained for a main product and its variants from a household company will be analyzed in an organized manner. Three ways of product bundling (pure bundling, mixed bundling, unbundling) is discussed as a framework for underlying different detailed aspects. In the end, pricing and promotional policies of the company is critically evaluated and simultaneous strategy changes are suggested.