Information in the financial news: Effect of market commentary on stock market performance
Finans haberlerinin değeri: Finansal yorumların piyasa değeri üzerindeki etkisi
- Tez No: 321254
- Danışmanlar: DR. SEZA DANIŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma yatırımcı duyarlılığının piyasa değeri ve piyasa yoğunluğu üzerindeki etkisini incelemektedir. Yatırımcı duyarlılığı medya değişkeni üzerinden tanımlanmıştır. Medya değişkeni Amerika ve Avrupa'da yayınlanan Wall Street Journal gazetesinde bulunan `Heard on the Street' sütununun içeriği ile oluşturulmuştur. Medya değişkeni için Harvard Psikoloji sözlüğü ile oluşturulan metin analizi programı kullanılmıştır. Devamında yapılan temel birleşen analizi ile duyarlılık değişkeni oluşturulmuştur. Piyasa değeri ve piyasa yoğunluğu ile medya değişkeninin ilişkisi VAR analiz yönetimi ile incelenmiştir. Çalışma sonuçları, medya değişkeninin piyasa değeri ve piyasa yoğunluğu üzerinde etkisi olduğunu göstermiştir. Ancak hisse senedi fiyatlarının ve piyasa hacminin güncel değerleri en çok kendi geçmiş değerlerinden etkilenmektedir.
Özet (Çeviri)
This paper studies the effect of investment sentiment on asset prices. A sentiment proxy is calculated by performing content analysis on the Wall Street Journal?s `Heard on the Street? columns. This proxy is extracted by the principal component analysis of the word tags from the Harvard psychological dictionary that is used by the content analysis software General Inquirer. The relationship between stock prices, trading volume and the media sentiment proxy is estimated within the VAR context. Results suggest that stock price and trading volume are affected by the media sentiment factor. Findings also imply that stock prices and trading volume in the current time period are mainly affected by the past returns and volume.