Tourism in Russia: From tsarist to post-soviet period
Rusya turizmi: Çarlık döneminden Sovyet sonrası döneme kadar
  1. Tez No: 321255
  2. Yazar: HASAN DENİZ ERSÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. IŞIK KUŞÇU BONENFANT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrasya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu tez Çarlık döneminden Sovyet sonrası döneme kadar Rusya'daki turizmi ve turizm politikalarını analiz etmektedir. Bu bağlamda en büyük önem Sovyet sonrası döneme verilmiştir. Sovyetler Birliği'nin dağılması ülkedeki turizm ve turizm endüstrisini olumsuz yönde etkilemiştir. Geçiş dönemi sürecinde ise turizm ve turizm endüstrisi kendini belirsiz bir ortamda bulmuştur. 2004 yılında Rusya Federasyonu Federal Turizm Ajansı'nın kurulması ile birlikte ülkedeki turizm politikaları daha verimli bir hale gelmiştir. Bu çalışma Rus hükümeti ve devlet turizm kuruluşlarının uyguladıkları turizm politikalarını ve ülkeyi dünyaca tanınmış bir turizm destinasyonuna dönüştürme çalışmalarını analiz eder.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes tourism and tourism policy in Russia from Tsarist to post-Soviet period. In this respect the main focus will be on the post-Soviet period. The collapse of the Soviet Union negatively affected tourism and tourism industry in the country. Tourism and tourism industry found itself in an uncertain environment during the transition period. With the establishment of Russian Federal Agency for Tourism in 2004, tourism policies became more effective in the Russian Federation. This study discusses the implementation of tourism policies and efforts of the Russian government for transforming the country into a well known touristic destination of the world.