Internal and external dimensions of Russian energy policy between 2000-2012
2000-2012 arası dönemde Rus enerji politikasının iç ve dış boyutları
  1. Tez No: 321256
  2. Yazar: TANKUT YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY FIRAT TANRISEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, Energy, International Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrasya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu tez çalışması, 2000-2012 yılları arasında Rus Enerji Politikasını etkileyen iç ve dış parametreleri ortaya koymaktadır. Bu kapsamda Sovyetler Birliği ve 1990'lardaki Rusya, deneyim ve eski yapıların 2000'lerin Rusya'sı üzerinde etkisi olduğu anlayışı ile değerlendirilmiştir. Rusya enerji profili Rusya'nın sadece güçlü olduğu bir yönü değil aynı zamanda Rus enerji politikasının da sınırlarını çizdiği kabul edilmiştir; bu kapsamda Rusya enerji profili ülkenin iç ve dış enerji politikaları üzerinde etkilidir. Rusya enerji profilini takiben Rusya'nın iç enerji politikası incelenmiştir. Bu kapsamda elit düzeyinde enerji konusundaki algılama, hidrokarbonlardan elde edilen rantın kullanımı değerlendirilen önemli hususlardır. Rus yönetiminin çizdiği sınırların dışına çıkmadıkları için, önemli Rus enerji şirketleri de burada incelenmiştir. Rus Dış Enerji Politikası ile ilgili olarak ise enerji rantının kullanımına dair önemli hareketler ve davranış kalıpları incelenmiştir; Rus enerji kaynakları açısından önem arz eden ülkeler değerlendirilmiştir.Bu kapsamda Rus enerji politikasını Rus dış politikasının bir ürünü olarak gören pek çok akademisyenin aksine Rus enerji politikasının, ülkenin enerji yapısının ve iç politikasının dış politika önceliklerinin yanında etkilediği bu tezin iddiasıdır. Sonuç olarak Rus ekonomisi, Rusya'daki iç gelişmeler, Rus dış politikası ve yeni arz kaynaklarının ve pazarların ortaya çıkması gibi uluslararası gelişmeler Rus enerji politikasını etkilemektedir ve Rus enerji politikası ve dış politikanın uyumlu hale gelmesi nedeniyle Rus enerji politikası realist özelliklere sahiptir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine internal and external parameters influencing Russian energy policy between 2000 and 2012. In this respect first energy policy of the Soviet Union and Russian Federation in 1990?s are evaluated. In this framework it is assumed that old experiences and structures have influence on 2000?s Russian Energy Policy. Russian energy profile is accepted not only a strength of Russia but also a source of limitation in Russian energy policy, it influences domestic and foreign energy policies of the country. Following the energy profile of Russia domestic energy policy of Russia is analyzed. In this respect, elite level perception on energy and use of hydrocarbon rents are important points taken into account. In addition to that, major Russian energy companies are analyzed, because they do not cross border drawn by Russian Administration. About Russian foreign energy policy, important actions and patterns about use of energy rent are evaluated; key countries for Russian energy resources are analyzed.In this respect, it is regarded that Contrary to views of some scholars who consider Russian energy policy as the by product of Russian foreign policy, this thesis argues that Russian energy policy has been determined by the characteristics of Russian energy structure and domestic politics in addition to Russian foreign policy priorities. As a result issues like Russian economy, domestic developments in Russia, Russian foreign policy and international developments like emergence of new suppliers and markets, have influence on Russian energy policy and because of harmonization of energy and foreign policy, Russian energy policy carries realist features.