Short-term industrial production forecasting for Turkey
Türkiye için kısa dönemli sanayi üretimi öngörüsü
- Tez No: 321277
- Danışmanlar: DR. DİLEM YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu tez Türkiye için kısa dönemli ekonomik aktivite öngörüsü yapmayı amaçlamaktadır. Ekonomik aktivite için gösterge olarak sanayi üretim endeksi kullanılmaktadır. Bu bağlamda, Tek Değişkenli Gecikmesi Dağıtılmış Ardışık Bağımlı modeller, Vektör Ardışık Bağlanım modelleri ve Birleştirilmiş Öngörü modelleri, örneklem dışı metot çerçevesinde bir ay ileriye yönelik öngörü elde etmede kullanılmaktadır. Modellerin öngörü performansı, göreli ortalama hata karesinin kökü hesaplanarak değerlendirilmektedir. Buna göre, dört değişkenli Vektör Ardışık Bağlanım modelleri kullanılarak elde edilen Birleştirilmiş Öngörü modelleri referans model olan Ardışık Bağlanım modeline kıyasla öngörü performansında en büyük iyileşmeyi sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to produce short-term forecasts for the economic activity in Turkey. As a proxy for the economic activity, industrial production index is used. Univariate autoregressive distributed lag (ADL) models, vector autoregressive (VAR) models and combination forecasts method are utilized in a pseudo out-of-sample forecasting framework to obtain one-month ahead forecasts. To evaluate the models? forecasting performances, the relative root mean square forecast error (RRMSFE) is calculated. Overall, results indicate that combining the VAR models with four endogenous variables yields the most substantial improvement in forecasting performance, relative to benchmark autoregressive (AR) model.