Bir satış firmasının lojistik yönetimi
Logistics management in a sales company
- Tez No: 98421
- Danışmanlar: DOÇ.DR. COŞKUN ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
BİR SATIŞ FİRMASININ LOJİSTİK YÖNETİMİ ÖZET Günümüzde, bir çok firmada lojistik toplam masrafların %20-25'ini oluşturur.Ancak Türkiye'de, bu bölüm pazarlama, satış, finans bölümleri kadar tanınmamaktadır. Birinci neden, lojistiğin yönetimin dikkatini çektiği oldukça yeni bir saha olması, diğeri ise malzeme hareketinin malzemenin görünüşünü değiştirmemesi ve değerine eklemede bulunmamasıdır.Ancak, eğer mamul Türkiye'de üretilip doğru zamanda ve istenilen kalitede Almanya'daki tüketiciye ulaştırılamazsa, o ürün değerini yitirir. Lojistik ambalaj, ham madde, yarı mamul hareketleri, stoklama, stok kontrol ve taşıma gibi işlemlerin uyum içinde yürütülmesini sağlar ve zamanı iyi kullanarak, malzeme alımlarında tasarruf ederek ve optimum stok miktarlarını sağlayarak bu süreç içinde ürünün değerini önemli ölçüde artırabilir. Artık, Avrupa ve Amerika'daki pek çok firma müşterinin istediği zamanda daha düşük bir fiyat için adeta birbirleriyle yarışmaktadırlar.Bu büyük yarışta kazanabilmek için şirketlerin maliyetlerini azaltmaları ve temin sürelerini kısaltmaları gerekmektedir.Bu noktada etkili transportasyon, üretim planlama, depolama ve envanter kontrolünün ya da özetle lojistik faaliyetlerin önemi ortaya çıkmaktadır. İlk bölüm giriş bölümüdür ve burada lojistik tanımlarından 3 tanesi verilmiştir.. CLM tanımı.. SOLE tanımı.. Envanter açısından lojistik tanımı. Bu üç tanımdan CLM'nin tanımı formal lojistik tanımı olarak alınmıştır.Bu XItanım şöyledir: Lojistik; ham maddelerin,üretilmekte olan maddelerin, bitmiş ürünlerin ve bunlarla ilgili bilgilerin ilk noktadan kullanım noktasına kadar,müşteri isteklerine uyması hedeflenerek,akış ve stoklanmasının, maliyet unsuru gözönünde bulundurularak planlanması ve uygulanmasının sağlanmasıdır. İlk bölümde ayrıca aşağıdaki lojistik faaliyetler verilmiştir: Transports syon. Envanter Yönetimi. Sipariş İşleri. Satış tahminleri. Üretim planlama. Satınalma. İkinci bölümde, aşağıda yer alan satış tahminleri incelenmiştir. Zaman seri analizleri: Ortalama talep. Ağırlıklı ortalama. Üstel ağırlıklı ortalama. Tesadüfi metodlar: Regresyon analizi Niceliksel metodlar. Satış gücü tahminleri. Yönetim kararı. Pazar araştırması. Delphi tekniği. Aynı bölümde, üretim planlama ve malzeme ihtiyaç planlama için son derece önemli olan tahmin hataları ve tahmin kontrolü açıklanmıştır. xnBölüm üç, en kapsamlı kavram olan malzeme yönetimi yer almaktadır. Bu bölümdeki konular: Satmalına. Dağıtım. Üretim planlama ve kontrol. Malzeme ihtiyaç Planlama. Kapasite İhtiyaç Planlama. Dördüncü bölüm uygulamalardır.Bu bölümdeki konular: Uzun Dönemli Tahmin Metodları:Bulanık Yönetim Kararı Orta ve Kısa Dönemli Tahmin Metodları:zaman seri analizleri, regresyon analizi yöntemleri ve tahmin hataları. Üretim Planlama: Lineer programlama ile üretim planının oluşturulması Malzeme İhtiyaç Planlama:Ürün ağaçları, malzeme ihtiyaç planlama uygulamaları, sipariş miktarlarının belirlenmesi Envanter Yönetimi :Stok gün sayıları ve stok devri, ABC analizleri Bu uygulamanın en ilginç bölümü Bulanık Yönetim Kararı'dır.Çünkü, belirsizliğin hakim olduğu bir ortamda bulanık sayıların satış tahmini gibi ölçülemeyen konularda kullanılması faklı bir durumdur. Burada satış firması için bir lojistik sistem kurulmuş ve yukarıda adı geçen tüm uygulamalar Eczacıbaşı Warner Lambert İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş. *de kullanılmaktadır. xm
Özet (Çeviri)
SUMMARY LOGISTICS MANAGEMENT IN A SALES COMPANY Nowadays, in many companies, logistics accounts for 20 % to 25 % of the total cost of doing business. Generally in Turkey, logistics shuold be as well known as marketing, sales or finance but in fact it is not. One reason, logistics is not as well known as other areas is that it is relatively new area for focused management attention. Another reason is that movement doesn't change the apprearance of an item and therefore, it is not apparent that it adds value to the product. In fact, a product manufactured in Turkey but destined for Germany, has little value untill it is available to the buyer at the right place, at the right time and in good quality. The logistical requirements that ensure the necessary unique combination of transportation, production planning, warehousing, inventory control, in many cases may double the value of a product from the time it is manufactured or grown untill it is consumed or used an industrial process. Today, almost all of the modern firms in Europe and USA are competing each other for delivering what the customer wants on time, fast and a competitive price. To meet this challenge, companies have to be constantly focused on reducing costs and cutting the lead times. At this point, effective transportation, production planning, warehousing, inventory control or in briefly Logistics activities become important. The first part is the introduction chapter and in this part, three of definitions of logistics had been given.. CLM definition.. SOLE definition.. Inventory perspective. From the three definitions, CLM has been adapted as the formal logistics xrvdefinition. This definition is as below: 'Logistics is to plan and supply flow and warehousing of raw and other materials, semi-finished and finished products while satisfying customer needs. " In the second of the first part, logistical activities had been given. Those activities are as follows:. Transportation.. Inventory Management.. Customer orders.. Sales forecast.. Production planning.. Purchasing. In the second chapter, sales forecast methods had been given. Those forecast methods are as below: Time series analysis. Simple moving average. Weighted moving average. Exponantial smoothing Casual methods: Regression analysis. Qualitative methods: Sales force estimates. Execuive judgment. Marketing research. Delphi Method In the same chapter, as the accurance of sales forecast is so important for XVproduction and materials requirement planning, forecast error and forecast control had been explained. Chapter three concentrates on one of the extensive concepts, Materials Management. This chapter includes a lot of subjects. These are as follows:. Purchasing.. Distribution.. Production planning and control.. Materials Requirement Planning.. Capasity Requirement Planning. The fourth chapter is a case study. This study includes several parts. The main parts of it is as below:. Long term forecast methods: Fuzzy execuive judgment.. Medium and short term forecast methods: Time series analysis, regression analysis and forecast errors.. Production planning: Lineer programming for production plan.. Materials Requirement Planning: Bills of Material, Master Production Schedule and Lot sizing.. Inventory Management: Inventory turnover, days on hand, ABC analysis. The most interesting part of this case study is Fuzzy Executive Judgment for long range forecasting. Because, in uncertain environment and forecasting, the use of fuzzy numbers is a different way to know the effects of non measurable subjects such as sales forecast. In this chapter a logistics system for a sales company was designed and all the subjects as above are used in Eczacıbaşı Warner Lambert Pharmaceutical Company. XVI