Marginalized or empowered? Conflict-induced internally displaced kurdish women's experiences in Turkey
Marjinalleşme mi güçlenme mi? Türkiye?de çatışma temelli yerinden edilmiş kürt kadınların deneyimleri
  1. Tez No: 321285
  2. Yazar: CEYDA KULOĞLU KARSLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ ECEVİT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 339
Özet
Bu çalışma çatışma temelli yerinden edilmiş Kürt kadınların deneyimleri üzerine odaklanmaktadır. Türkiye'de 1984 yılından beri silahlı bir iç çatışma süregelmektedir. 1990larda gerçekleşen yerinden edilmeler, bu iç çatışmanın sonuçlarından biridir. Yerinden edilme sürecinde kadınlar ve diğer aile fertleri mağdur olmuşlardır. Sadece evlerini kaybetmemişler aynı zamanda şehirlerde yoksulluk ve ayrımcılıkla mücadele etmek zorunda kalmşlardır.Şehirlerde yaşamaya başladıktan sonra, kadınlar hem marjinalleşmişler hem de güçlenmişlerdir. Bu çalışmanın amacı da, kadınların göç etmek zorunda bırakıldıkları şehirlerde marjinalleşme ve/veya güçlenme durumlarını anlamaktır. Mağdur olma durumlarının en temellerinden biri olan yerinden edilme sürecinden sonra, bazı kadınlar etnik ve toplumsal cinsiyet temelli ayrımcılık kapanına sıkışmışlar ve şehir merkezlerinde daha da marjinal konuma düşmüşlerdir. Fakat marjinalleşme ve güçlenme durumlar sabit kategoriler değildir ve her zaman marjinal durumun güçlenme durumuna evrilme olanağı vardır. Yerinden edilmiş kadınlardan bazıları şehir merkezlerinde, siyasal sorumluluk, ev dışında çalışma ve/veya aile resisi olma durumlarıyla marjinalleşme çemberinden kurtularak güçlenme durumuna geçebilmektedirler.
Özet (Çeviri)
This study is focusing on the experiences of the conflict-induced internally displaced Kurdish women?s experiences. There has been an ongoing internal armed conflict in Turkey since 1984 and one of the consequences of this conflict is the internal displacement that occured in 1990s. In the displacement process, women and other family members were victimized. They did not only loose their homelands, but they also had to struggle in the city centers with poverty and discrimination.After they started to live in the city centers, women may become both marginalized and empowered. The aim of the study is to understand the situations that lead Kurdish women to be marginalized and/or empowered in the cities to which they have been forced to migrate. After the displacement process, which is one of the major victimization process for these women, some of them may be trapped in ethnic and gender-based discrimination and may become more marginalized in the city centers. But marginalization and empowerment are not fixed categories and there is always a possibility for these women to transform their marginalized position into empowerment. By political engagement, working outside house and/or being head of the househod these women may break the cycle of their marginalization and becomes empowered in the city centers.